Czeska prasa przed wizytą papieża

Na łamach czeskiej prasy pojawiają się już informacje o rozpoczynającej się w sobotę wizycie Benedykta XVI. Umieszczane są zazwyczaj na trzeciej lub czwartej stronie gazet.

edynie ukazujący się w języku niemieckim „Pragauer Zeitug” zamieszcza na okładce zdjęcie Benedykta XVI oraz podaje informacje o programie wizyty papieża w Republice Czeskiej.

Czołowy dziennik, „Lidové Noviny” zapoznaje swych czytelników z wyjątkowymi dziełami sztuki, które zobaczy Ojciec Święty: są to Palladium Ziemi Czeskiej w Starym Bolesławcu, Figurka Praskiego Dzieciątka Jezus oraz rzeźba Matki Bożej Turzańskiej. Jak zauważa dziennik, często skarby te są bardziej znane za granicą, niż w Republice Czeskiej. Dotyczy to zwłaszcza figurki Dzieciątka Jezus. Jak przypomniano, do praskiego sanktuarium przybywa rocznie 2 mln pielgrzymów, głównie z zagranicy.

„Hospodářské Noviny” podkreślają, że ogólne zmniejszenie liczby wierzących w Republice Czeskiej odbije się także na frekwencji podczas papieskich celebracji. Na obydwu Mszach św. oczekuje się około 140 tys. osób. Będzie to o 30 tys. mniej niż podczas ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Czech, w 1997 r. Dziennik zwraca uwagę, że swoją obecność zgłosili już wierni ze Słowacji, Polski, Niemiec i Austrii. Są także zgłoszenia z bardzo daleka: dwie osoby z Chile oraz grupa Czechów mieszkających w USA. Przypomniano, że w uroczystych liturgiach w Brnie i Starym Bolesławcu będą też mogli uczestniczyć wierni bez kart wstępu. Jak przystało na gazetę poświęconą ekonomii, zadano też pytania o koszta pobytu Ojca Świętego. Reprezentujący episkopat ks. Jan Balik zaznacza, że całość wydatków znana będzie dopiero po zakończeniu papieskiej wizyty. Pisze o wkładzie wiernych w organizację pielgrzymki - zarówno finansowym, jak też o pracy wykonanej przez nich na miejscach zgromadzeń.

Dziennik przybliża także sylwetkę Benedykta XVI. Publicysta gazety, Tomáš Paulu uważa, że papież czerpie inspirację zarówno z dzieła swego poprzednika Benedykta XV, który pragnął zapobiec I wojnie światowej jak też Benedyka z Nursji, patrona Europy. „Może właśnie dlatego Benedykt XVI wybiera się z wizytą do z kościelnego punktu widzenia niciekawych Czech – chce się tutaj pokłonić naszemu patronowi, św. Wacławowi, jednemu z tych, którzy byli u narodzin chrześcijańskiej Europy” - piszą Hospodářské Noviny.

Największy czeski dziennik „Dnes” poświęca papieskiej pielgrzymce całą stronę. Informuje o ograniczeniach w ruchu oraz publikuje wywiad z odpowiedzialnym z czeskiej strony za bezpieczeństwo Ojca Świętego, Lubomirem Kvičalą. Zaznacza on, że spotkania papieża z rzeszami wiernych stanowią prawdziwe wyzwanie dla odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Najbardziej obawiają się oni fanatyków. Zaznacza, że dzięki już podjętym działaniom odpowiadających za bezpieczeństwo Benedykta XVI czeskich służb – terroryści nie mają szans.

Dziennik zamieszcza też quiz dla czytelników: czy rozumiecie język katolików? Jedno z pytań brzmi: co to jest diakon: a) jedyny mężczyzna, który ma dostęp do klasztoru żeńskiego? b) niższy stopień święceń kapłańskich? c) mężczyzna, który żyje bez małżonki i może wypełniać niektóre obrzędy

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »