Do odnalezienia woli zgody wśród wierzących ma zachęcić uczestników obchodów tysiąclecia diecezji Alba Iulia w Siedmiogrodzie papieski wysłannik. Misję tę Benedykt XVI zlecił kard. Francowi Rodé, prefektowi Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Uroczystości odbędą się 29 września, w święto patrona tamtejszej katedry, Archanioła Michała. W liście nominacyjnym do słoweńskiego purpurata Papież przypomina, że Alba Iulia to jedno z dziesięciu biskupstw, które założył pierwszy król Węgier, św. Stefan. Początkowo używano nazwy diecezja Siedmiogrodu – określanego po łacinie jako Transylvania. Dopiero o wiele później, w 1932 r., zaczęto ją nazywać od miasta będącego siedzibą biskupa.
Siedmiogród, w średniowieczu należący do królestwa Węgier, zmieniał w ciągu wieków przynależność polityczną. Po pierwszej wojnie światowej (w 1918 r.) wszedł w skład Rumunii. Znamionuje go zróżnicowanie etniczne. Warto zwrócić uwagę, że ok. 441.500 wiernych powstałej w 1009 r. diecezji obrządku łacińskiego przyznają się do węgierskich korzeni. Wśród 4 mln mieszkańców jej terytorium liczni są prawosławni i greckokatoliccy Rumuni, którzy również mają w Alba Iulia swe diecezje. Do tradycji Siedmiogrodu należy też kolonizacja niemiecka oraz obecność protestantów, którzy w XVI i XVII wieku zajmowali katolicką katedrę św. Michała. Obecny arcybiskup Alba Iulia, György Miklós Jakubínyi, jest równocześnie administratorem apostolskim katolików ormiańskich w Rumunii.
Ta etniczna, obrządkowa i wyznaniowa mozaika dobrze naświetla potrzebę woli zgody, do jakiej zachęca Benedykt XVI w liście do swego wysłannika na obchody tysiąclecie siedmiogrodzkiej diecezji.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.