Abp Mieczysław Mokrzycki rekonsekrował 26 września kościół parafialny w Obertynie k. Kołomyi. Metropolita lwowski podziękował starszemu pokoleniu parafian za to, że w trudnych czasach prześladowań przekazywało wiarę dzieciom i wnukom.
„Kiedyś ten budynek służył za kino-teatr. W 2000 r. został zakupiony przez parafię i z czasem przystosowany na potrzeby parafii, do odprawienia Mszy św.” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Artur Zaucha, administrator parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Przez ostatnie lata trwały remonty kościoła, przy których pracowali także parafianie.
Parafia liczy obecnie ok. 130 osób. Msze odprawiane są zarówno po polsku jak i ukraińsku. Kiedyś Obertyn należał do parafii w Kołomyi, skąd dojeżdżali księża. Od 7 lat jest tu samodzielna parafią.
W kościele znajduje się obraz Matki Bożej przez mieszkańców nazywanej „Obertyńską”. Ma on ok. 150 lat. Wisiał w starym kościele, który został rozebrany w latach 60. XX w. W miejscu, gdzie stała świątynia został wzniesiony budynek mieszkalny. Do dnia dzisiejszego znajduje się przy nim słup, na którym kiedyś stała figurka św. Piotra – jednego z patronów parafii. „Ludzie pamiętają, że był tam kościół, więc przechodząc, robią znak krzyża” – mówi ks. Zaucha
W parafii obertyńskiej pracują służebniczki starowiejskie. Siostry zamierzają otworzyć ochronkę, by tak jak to robiły w tym miejscu aż do zakończenia drugiej wojny światowej, pomagać potrzebującym dzieciom.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.