Minister finansów Philip Hammond zapowiedział w sobotę, że Wielka Brytania zagwarantuje ze swojego budżetu do 4,5 miliarda funtów rocznie na utrzymanie finansowania projektów objętych dopłatami unijnymi nawet po wyjściu kraju z Unii Europejskiej.
Zgodnie z planami brytyjskiego rządu wszystkie projekty, które uzyskają pozytywną decyzję Unii Europejskiej o przyznaniu dopłat przed jesiennym wystąpieniem ministra finansów w parlamencie (Autumn Statement), otrzymają rządową gwarancję wypłaty środków, nawet jeśli w międzyczasie Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej.
Z kolei projekty, które uzyskają pozytywną decyzję po wystąpieniu Hammonda, będą wymagały każdorazowo decyzji ministerstwa finansów o tym, czy ich grant także będzie gwarantowany przez rząd.
Sobotnia zapowiedź Hammonda ma duże znaczenie dla brytyjskiego systemu szkolnictwa wyższego, który jest jednym z największych beneficjentów unijnego programu Horizon 2020 na rozwój nauki i innowacji. Przedstawiciele czołowych uniwersytetów i organizacji naukowych wskazywali, że ze względu na niepewność w pierwszych tygodniach po Brexicie wielu brytyjskich naukowców straciło szanse na uzyskanie grantów w ramach projektów przygotowywanych z udziałem organizacji partnerskich z innych krajów Unii Europejskiej.
Sir Venki Ramakrishnan, szef Royal Society, w rozmowie z BBC Radio 4 wyraził zadowolenie z decyzji rządu, ale dodał, że środowisko naukowe oczekiwałoby dłuższych gwarancji, obejmujących wszystkie projekty do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a nie tylko te, które uzyskają dofinansowanie przed końcem roku.
Wśród funduszy, których wypłata będzie zagwarantowana przez brytyjski rząd, są również te wypłacane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (do 2020 roku, po czym zostanie ona zastąpiona nowym, krajowym systemem wsparcia rolników), Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a także Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Gwarancje rządowe mają być opłacone z pieniędzy, która Wielka Brytania zaoszczędzi na składkach członkowskich do budżetu Unii Europejskiej. Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS kwota ta wynosiła w ubiegłym roku 10,4 miliarda funtów (199 milionów funtów tygodniowo).
Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zapadła w czerwcowym referendum, w którym 52 proc. Brytyjczyków zagłosowało za opuszczeniem wspólnoty. Dokładny termin wyjścia kraju z UE jest wciąż nieznany, bo rząd Theresy May nie uruchomił oficjalnej procedury, tzw. artykułu 50.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.