Polański chce wyjść z aresztu

Przetrzymywany w areszcie ekstradycyjnym w Szwajcarii Roman Polański złożył we wtorek wniosek o zwolnienie - poinformował w komunikacie szwajcarski Federalny Sąd Karny z siedzibą w Bellinzonie.

Według jego komunikatu, sprawa ta zostanie rozstrzygnięta "w najbliższych tygodniach". Oznacza to, że 76-letni reżyser nie może liczyć na rychłe wypuszczenie na wolność, gdyż musi pozostawać w areszcie aż do wydania orzeczenia lub nawet dłużej - jeśli którakolwiek ze stron złoży odwołanie.

Polański został w sobotę wieczorem zatrzymany na lotnisku w Zurychu i umieszczony w tymczasowym areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania. Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca mu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem wytoczonego mu postępowania karnego reżyser wyjechał do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia. Od tego czasu nie może przekroczyć granic USA bez groźby natychmiastowego aresztowania.

Rzecznik szwajcarskiego federalnego ministerstwa sprawiedliwości i policji Guido Balmer powiedział we wtorek agencji Associated Press, że sąd zbada legalność amerykańskiego wniosku o ekstradycję. Jak zaznaczył, zarówno Polański, jak i resort sprawiedliwości będą mogli odwołać się od orzeczenia sądu w Bellinzonie do najwyższej szwajcarskiej instancji sądowej - Trybunału Federalnego.

"Przeanalizujemy orzeczenie i potem zadecydujemy, co zrobić" - powiedział Balmer, spekulowania, czy i kiedy zatrzymany mógłby wyjść na wolność.

Francuski adwokat Polańskiego Herve Temime poinformował, iż wniosek o zwolnienie złożyli doraźnie wynajęci przez reżysera prawnicy szwajcarscy.

Jak zaznaczył Balmer, "nie jest całkowicie wykluczone", że Polański mógłby zostać wypuszczony z kaucją, ale przy przestrzeganiu wymaganych prawem surowych warunków, udaremniających jego wyjazd ze Szwajcarii.

Według rzecznika, akcja w Zurychu została podjęta, gdy szwajcarskie władze po raz pierwszy otrzymały z USA dokładne informacje, pozwalające na zlokalizowanie poszukiwanego. "W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy szczegółowe informacje, kiedy i gdzie przyjedzie, co pozwoliło nam dokonać aresztowania. To było po raz pierwszy" - zaznaczył Balmer.

Dodał, iż sąd teoretycznie może się zgodzić na pozostawanie Polańskiego w jego domu wypoczynkowym w szwajcarskim kurorcie alpejskim Gstaad, ale "do tej pory nigdy nie zdarzył się przypadek aresztu domowego w takiej sytuacji".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
wiecej »