Nowy skład zarządu TVP

Bogusław Szwedo jako p.o. prezes i Małgorzata Wiślicka-Hińcza - to nowy skład zarządu TVP. Z rejestru władz spółki sąd wykreślił zaś p.o. prezesa Piotra Farfała oraz trzech zawieszonych prezesów: Andrzeja Urbańskiego, Sławomira Siwka i Marcina Bochenka - poinformował w czwartek PAP rzecznik warszawskiego Sądu Okręgowego Wojciech Małek.

Oprócz Farfała KRS wykreślił też trzech zawieszonych członków zarządu telewizji: Andrzeja Urbańskiego, Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. Zarejestrował natomiast nową Radę Nadzorczą TVP. Sędzia Małek potwierdził też środową informację, że sąd odmówił ministrowi skarbu i Piotrowi Farfałowi uczestniczenia w postępowaniu jako strony.

Sędzia Małek wyjaśnił też środowe nieporozumienie w sprawie decyzji KRS. Biuro prasowe sądu informowało bowiem tego dnia, że do rejestru wpisane są oba zarządy: zarówno trzej zawieszeni członkowie, p.o. prezes Farfał, jak i nowy zarząd: Szwedo i Wiśnicka-Hińcza. Oznaczałoby to, że telewizja ma dwóch p.o. prezesów.

Sędzia Małek wyjaśnił, że do środowej informacji biura prasowego wkradł się błąd, a "prawdziwa treść postanowienia" jest taka, że to Szwedo jest p.o. prezesem, a Farfała i pozostali członkowie zarządu zostali wykreśleni. Sędzia powiedział PAP, że w czwartek nie było dodatkowego postanowienia sądu, wszystkie zarządzenia zapadły w czwartek, a nieporozumienie wynikło z błędu w przekazie informacji dziennikarzom.

Nowy p.o. prezes TVP Bogusław Szwedo od rana wraz z najbliższymi współpracownikami urzęduje w siedzibie telewizji przy ul. Woronicza, gdzie wcześniej nie był wpuszczany przez b. szefa spółki Piotra Farfała.

"Decyzja sądu jest jaka jest. Ja się jej podporządkuję" - powiedział w czwartek PAP Farfał. Pracownicy spółki otrzymali już od niego list pożegnalny, w którym życzy im "powodzenia" i dziękuje za trzy i pół roku współpracy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ok. godz. 11 ma się on osobiście pożegnać z dyrektorami w TVP.

"Od początku wiedziałem, że to ja jestem prezesem" - powiedział z kolei PAP Szwedo. Nie chciał mówić o planowanych na dziś decyzjach. Pytany, czy jeszcze w czwartek należy spodziewać się pierwszych odwołań odparł, że najpierw dowiedzą się o tym "zainteresowani".

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł w TVP, na jedną z pierwszych rozmów Szwedo wezwał dyrektora Wiesława Łodzikowskiego, który koordynuje projekt cyfrowej platformy TVP.

Szwedo nie zajął na razie gabinetu prezesa na dziewiątym piętrze nowego budynku TVP, urzęduje w pokoju rady nadzorczej. Pytany, czy wpuści do siedziby spółki b. prezesa Piotra Farfała powiedział: "nikt mu przepustki nie będzie unieważniał".

Decyzja KRS to przełom w blisko dwumiesięcznym sporze o władzę w TVP. Spór trwał od końca lipca, kiedy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała nową Radę Nadzorczą TVP. Wyboru tego nie uznał jeden z członków KRRiT Lech Haydukiewicz oraz Piotr Farfał. Według nich radę wybrano ze złamaniem regulaminu prac KRRiT, przez co działa ona nielegalnie. W konsekwencji Farfał i Haydukiewicz nie uznali także nowego zarządu, który wybrała kwestionowana przez nich rada nadzorcza.

Zanim sprawę rozstrzygnął KRS, obaj p.o. prezesi urzędowali jednocześnie: Piotr Farfał przy Woronicza, a Szwedo, którego do gmachu spółki nie wpuszczano, w siedzibie KRRiT. Obaj wydawali też w tym czasie uchwały, których nawzajem nie uznawali. Szwedo m.in. dyscyplinarnie zwolnił w tym czasie Farfała, cofnął pełnomocnictwa telewizyjnym prawnikom i doniósł do prokuratury na Farfała.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
28°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »