Przed rozpoczynającym się w niedzielę 4 października 65. Tygodniem Miłosierdzia bp Stefan Regmunt wydał specjalny komunikat do wiernych. Biskup apeluje w nim o dzieła miłosierdzia oraz o pomoc w człowiekowi w zachowaniu godności i prawa do istnienia.
W dokumencie bp Regmunt zauważa, że myśl przewodnia 65. Tygodnia Miłosierdzia: „Otoczmy troską życie” staje się aktualna szczególnie obecnie, kiedy tak często życie staje się wartością przez wielu lekceważoną. „Kościół zawsze głosi słowem i czynem Ewangelię życia. Życie jest istotą Boga, dlatego jest święte. Dzieła charytatywne Kościoła stoją zawsze na straży życia i jego godności” – czytamy w liście.
Biskup zaznacza, że szczególnej troski wymaga życie, które „samo obronić się nie może” czyli: dzieci, chorzy, starsi, niepełnosprawni. „Chodzi o życie w pierwszych tygodniach i miesiącach istnienia, a także w okresach choroby i starości. Wtedy właśnie trzeba życie otoczyć troską, by każdy człowiek zachował należną mu godność. Bólem napełnia manipulowanie ludzkim życiem, stawianie się w miejscu Boga i decydowanie, kto ma prawo żyć, a kto nie; kogo uznać za człowieka, a komu odmówić tego prawa. Trzeba pomóc każdemu człowiekowi zachować godność, a przede wszystkim prawo do istnienia” – pisze hierarcha.
Zadaniem biskupa człowiek wierzący przede wszystkim powinien troszczyć się o życie, także to duchowe, poprzez postępowanie zgodne z nauczaniem Chrystusa. Każdemu chrześcijaninowi muszą być bliskie problemy ludzi żyjących obok nas. „W tych dniach zechciejmy szczególnie wykazać się dobrocią, miłosierdziem wobec bliźniego, by na każdy dzień, niezależnie od miejsca i okoliczności, realizować wskazania Chrystusowej Ewangelii” – apeluje do wiernych bp Regmunt.
Biskup w komunikacie podziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do budowania cywilizacji życia. „Wielka wdzięczność należy się tym, którzy na co dzień opowiadają się za życiem i angażują się w obronę życia: świeckim apostołom życia, przedstawicielom wielu środowisk zaangażowanych w obronę życia nienarodzonych, oraz tzw. Okna Życia, otwarte w Zielonej Górze i planowane w najbliższej przyszłości na terenie Gorzowa Wielkopolskiego; ludziom tworzących ruch hospicyjny, pracownikom i wolontariuszom profesjonalnych ośrodków pomocy społecznej, grupom honorowych dawców krwi, a także wielkiej społeczności świata służby zdrowia, a zwłaszcza wolontariuszom szkolnych i parafialnych zespołów Caritas” – wylicza biskup.
„Włączmy się praktycznie w działalność naszej Diecezjalnej Caritas, ofiarą, modlitwą, cierpieniem, życzliwym gestem, chwilą rozmowy, kromką chleba, kubkiem wody, czy choćby tylko uśmiechem” – apeluje w komunikacie bp Regmunt.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.