Politycy rozmawiają o programie atomowym Iranu

W Genewie wznowiono po 14-miesięcznej przerwie rozmowy w sprawie programu atomowego Iranu. W rokowaniach obok delegacji irańskiej uczestniczą przedstawiciele sześciu mocarstw: pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec.

W rokowaniach w Genewie obok delegacji irańskiej uczestniczyli przedstawiciele sześciu mocarstw: pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji) i Niemiec.

W Genewie doszło też do rozmowy sam na sam podsekretarza w Departamencie Stanu USA Williama Burnsa z głównym irańskim negocjatorem w sprawach atomowych Sajedem Dżalilim - podał rzecznik Departamentu Stanu Robert Wood. Spotkanie odbyło się na marginesie toczących się w Genewie rozmów między Iranem a sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu atomowego.

Pragnący zachować anonimowość zachodni dyplomaci, na których powołuje się Associated Press (AP), powiedzieli, że rozmowy przedstawicieli USA i Iranu były prowadzone podczas przerwy na lunch.

To, jak pisze AP, pierwsze od lat spotkanie USA-Iran na wysokim szczeblu. Agencja przypomina o wieloletnich staraniach USA, które próbują skłonić Iran do zamrożenia programu nuklearnego. Teheran nie zgadza się na to, mówiąc, że jego program nuklearny ma pokojowe cele i służy wyłącznie uzyskaniu paliwa do elektrowni atomowych.

Jak podała irańska telewizja państwowa strony przeprowadzą nową turę rozmów jeszcze przed końcem października. "Iran i grupa 5+1 ustaliły, że ponownie będą rozmawiać przed końcem października" - brzmi pilna wiadomość. Nie podano źródła tej informacji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  wiecej »