W wieku 83 lat zmarł amerykański aktor komediowy Gene Wilder, znany z pełnych temperamentu ról w komediach reżysera i scenarzysty Mela Brooksa - podała w poniedziałek rodzina. Był gwiazdą takich filmów Brooksa jak "Młody Frankenstein" czy "Płonące siodła".
Aktor z charakterystyczną kędzierzawą czupryną zapisał się w pamięci widzów brawurowymi rolami także w innych znanych filmach, jak m.in. "Producenci" Mela Brooksa, "Willy Wonka i fabryka czekolady" Mela Stuarta oraz "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać" Woody Allena.
Duże uznanie zdobyły również jego role w duecie z czarnoskórym komikiem Richardem Pryorem, z którym zagrał m.in. w "Czystym szaleństwie" Sydneya Poitier czy "Transamerican Express" Arthura Hillera. Dwukrotnie był nominowany do Oscara, jednak nigdy nie zdobył tej nagrody.
Aktor urodził się jako Jerome Silberman w 1933 roku w rodzinie żydowskich imigrantów z Rosji. W wieku 26 lat zmienił imię i nazwisko na Gene Wilder. Rodzina poinformowała, że zmarł on w niedzielę wieczorem w Stamford w stanie Connecticut na skutek komplikacji wywołanych chorobą Alzheimera.
Ostatnimi czasy ujęcie z filmu "Willy Wonka i fabryka czekolady" z Gene Wilderem w roli głównej stało się kanwą popularnych w internecie memów, które w kpiący sposób wyśmiewają współczesne problemy nastolatków w bogatych krajach i nie tylko. Ironiczne, protekcjonalne spojrzenie, uśmiech i charakterystyczna poza aktora to ich znak rozpoznawczy.
I choć Gene Wilder zagrał w wielu różnych filmach, to jednak w masowej wyobraźni żyje właśnie dzięki postaci Willy’ego Wonki. Poniżej kultowy klip z filmu z pięknym utworem "Pure imagination" ("Czysta wyobraźnia").
Willy Wonka
Willy Wonka (HD) "Pure Imagination"
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.