Panoramiczne spojrzenie na przygotowania do obecnego zgromadzenia synodalnego i sposób prowadzenia obrad przedstawił jego uczestnikom sekretarz generalny Synodu Biskupów.
Abp Nikola Eterović zwrócił uwagę na ogromny dynamizm ewangelizacji Afryki. W ciągu ostatnich 30 lat nastąpił trzykrotny wzrost liczby katolików na tym kontynencie, od ok. 55 mln w 1978 r., na początku pontyfikatu Jana Pawła II, do 164.925 tys. Obecnie stanowią oni 17,5 proc. z liczącej 943,7 mln mieszkańców Czarnego Lądu. Przewyższa to już trochę, o 0,2 proc., stosunek procentowy katolików do ludności całego świata. Przez ostatnich 15 lat, jakie upłynęły od pierwszego Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki, Kościół rozwijał się tam bardzo dynamicznie. Najwyższy rozwój odnotowano, gdy chodzi o liczbę księży, których liczba wzrosła w tym czasie o 49 proc., do ok. 35 tys., oraz misjonarzy świeckich, która zwiększyła się dwukrotnie – do 3.590.
Sekretarz generalny Synodu przypomniał, że w ciągu ostatnich 15 lat ponad pół tysiąca ludzi zaangażowanych na tym kontynencie duszpastersko, tak księży, jak osób zakonnych i świeckich, oddało życie. Zwrócił też uwagę na ogromny wkład charytatywny Kościoła na tych terenach.
Omawiając metodę prac obecnego Synodu, abp Eterović zapowiedział, że w ciągu tych trzech tygodni odbędzie się 20 kongregacji generalnych i dziewięć sesji z podziałem na małe grupy językowe. Wystąpienia będą trwać do pięciu minut, by móc wysłuchać jak najwięcej uczestników. Po kongregacjach popołudniowych będzie godzina przewidziana na wolne głosy. Językami dyskusji są angielski, francuski, portugalski i włoski. Wśród bratnich delegatów z innych Kościołów i wspólnot kościelnych jutro obecny będzie na obradach patriarcha etiopski Abuna Paulos.
Wprowadzenie w tematykę obrad synodalnych stanowi relacja przed dyskusją. Przedstawił ją relator generalny obecnego Synodu, kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, arcybiskup Cape Coast w Ghanie. Obszerny, liczący 21 stron tekst dzieli się na trzy części. W części zatytułowanej „Od pierwszego do drugiego zgromadzenia specjalnego dla Afryki” relator wskazał na nowości w afrykańskim Kościele i społeczeństwie przez ostatnich 15 lat. Pierwszy Synod dla Afryki w 1994 r. poświęcony został ewangelizacji. Od tego czasu afrykański Kościół rozrósł się i pogłębił refleksję nad swą misją. Równocześnie w kontekście coraz bardziej zglobalizowanego świata nabrały nowych wymiarów liczne problemy społeczne, gospodarcze i polityczne.
Tematem obecnego zgromadzenia specjalnego Synodu jest „Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju”. Nawiązuje do niego druga część relacji przed dyskusją synodalną. Ukazuje przejście od ewangelizacji i Kościoła jako rodziny Bożej, na czym skupiono się na pierwszym Synodzie afrykańskim i przy wprowadzaniu go w życie, do aktualnej misji, jaką mają katolicy na rozdartym konfliktami kontynencie. Sposobu, w jaki należy ją pełnić, dotyczy trzecia część relacji przed dyskusją. Kard. Turkson wskazał w niej, jak wychodząc od świadectwa dawanego Chrystusowi chrześcijanie mają stawać się „solą ziemi” i „światłem świata”.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.