Szabaton w klimacie dialogu

Spotkania modlitewne, wystawy, koncerty, marsze, dyskusje, imprezy uliczne – wszystko w klimacie dialogu polsko-żydowskiego - wypełnią Szabaton, czyli żydowski weekend w Kielcach, który odbędzie 16 i 17 października.

Szabaton rozpoczną w piątek 16 października wspólne modlitwy przy powstałych w tym samym czasie – na początku XX wieku – trzech kieleckich świątyniach: synagodze, kościele katolickim i cerkwi. Uczestników połączy marsz pamięci.

O tożsamości katolickiej i żydowskiej będą w tym dniu rozmawiać podczas otwartego spotkania członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Spotkanie to, zorganizowane w Pałacyku Środowisk Twórczych, rozpocznie się o godz. 11.45 z udziałem ks. dr. Wiesława Dawidowskiego OSA, prof. Stanisława Krajewskiego, współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz ks. prof. Henryka Witczyka (KUL, WSD Kielce). Będzie tam także zaprezentowana amerykańska wystawa o przyjaźni Karola Wojtyły i Jerzego Klugera. – „Chcemy zwracać uwagę na to co łączy, a nie dzieli, motyw Karola Wojtyły i to w rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową, jest najlepszym z możliwych” – mówił podczas konferencji prasowej Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, organizator Szabatonu.

W piątkowy wieczór rozpocznie się Szabat, obchodzony w Kielcach po raz pierwszy od czasów II wojny światowej. Modlitwy Szabatowe wygłoszone zostaną we wnętrzu 100-letniej kieleckiej synagogi, gdzie obecnie mieści się siedziba Archiwum Państwowego. Wieczór zakończy uroczysta kolacja szabatowa.
W sobotę 17 października są przewidziane piesze wędrówki śladami kieleckich Żydów. Goście z Izraela poprowadzą warsztaty poświęcone religii żydowskiej. Szabaton zakończą Havdala i wspólny wieczór tańca i muzyki.

Udział w kieleckim Szabatonie zapowiedzieli m.in.: Micheal Schudrich, Naczelny Rabin Polski oraz Boaz Pash, Naczelny Rabin Krakowa. Z Izraela swój przyjazd do Kielc potwierdzili już specjalni Goście: rabin Ron Kronish – dyrektor Międzyreligijnej Rady Koordynacyjnej Interreligious Coordinating Council in Israel (ICCI) oraz członek władz Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, rabin Yehoyada Amir – profesor Hebrew Union College z Jerozolimy, rabin Shlomo Brin z Jewish Life Information Center, rabin Yehuda Gilad – założyciel i przewodniczący Ma’ale Gilboa Yeshiva oraz Avigal Moshe – dyrektorka programów dla młodzieży z ICCI.

Organizatorzy dla gości zarejestrowanych na stronie www.szabaton.kielce.eu., zapewniają kuchnię koszerną oraz bezpłatny udział w imprezach towarzyszących Szabatonowi.

Szabatonowi w Kielcach towarzyszy szereg imprez z dziedziny kultury, m.in.: „Fragmentacje” – wystawa prac ceramicznych Marka Cecuły poświęcona czterem wielkim religiom, „Zdarzyło się w Jeruzalem” – spektakl Kieleckiego Teatru Tańca, „Osiem świateł Chanuki” – spektakl Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, koncert organowy Wolfganga Klebera, koncert „Missa Gratiatoria” Leszka Możdżera, a także wystawy, koncerty i artystyczne działania uliczne.

Głównymi organizatorami Szabatonu w Kielcach są Urząd Miasta Kielce z prezydentem Wojciechem Lubawskim i Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Współorganizatorzy Szabatonu to: Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Fundusz dla Polski Michaela Traisona oraz Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »