Premier o "aferze hazardowej"

We wtorek po godz. 18 w Sejmie rozpoczęło się posiedzenie klubu parlamentarnego PO, w którym bierze udział szef Platformy, premier Donald Tusk.

Parlamentarzyści PO mają rozmawiać o tzw. aferze hazardowej. Klub ma przyjąć rekomendację zarządu partii w sprawie zawieszenia dotychczasowego przewodniczącego klubu Zbigniewa Chlebowskiego i powierzenia jego obowiązków Grzegorzowi Dolniakowi.

Tusk, wchodząc na posiedzenie klubu, powiedział dziennikarzom w Sejmie, że w środę poinformuje o decyzjach personalnych i przedstawi "kompletną informację" o działaniach, jakie zamierza podjąć w całej sprawie.

"Będę rozmawiał z parlamentarzystami o tej trudnej sytuacji i myślę, że jutro w okolicach godziny 14 otrzymacie kompletną informację co do działań, jakie mamy zamiar podjąć w trzech kierunkach" - zapowiedział Tusk w rozmowie z dziennikarzami.

"Aby nie było żadnych wątpliwości co do źródeł tej złej sytuacji i co do ludzi odpowiedzialnych za złą sytuację - czyli za uzasadnione podejrzenia o próbach nielegalnego lobbingu i po to, by reputację nadszarpniętą - przynajmniej jeśli chodzi o niektórych ludzi - odbudować, trzeba bezwzględnie sięgnąć do całej prawdy" - mówił premier. Dodał, że temu będą poświęcone działania, o których w środę poinformuje.

Zaznaczył, że trzeba będzie też "ostatecznie rozstrzygnąć kwestię nadużywania służb specjalnych do polityki". "Nie może być tak - i to chcę podkreślić z całą mocą - że na polityczne wybory, na funkcjonowanie ciał konstytucyjnych wpływ pełnostandardowy mogą mieć służby specjalne" - powiedział.

Tusk dodał, że chodzi też o to, by Platforma znalazła siłę, by rozliczyć się z - jak to określił - "ciosu reputacyjnego".

"Wierzę w to, że po tych działaniach, o których jutro poinformuję, będziemy mogli z otwartą przyłbicą i podniesionym czołem powiedzieć Polakom, że naprawdę jesteśmy zdolni do zmian, które dadzą wszystkim poczucie, że można wyjść na prostą z tego zakrętu. Wyjdziemy na prostą" - zaznaczył.

W piątek rząd przedstawi w Sejmie informację o pracach nad zmianami w ustawie o grach. W związku z doniesieniami mediów o możliwych nieprawidłowościach w pracach nad ustawą stanowiska stracili już minister sportu Mirosław Drzewiecki i szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski.

Media spekulują o możliwych kolejnych dymisjach - wymienia się w tym kontekście ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumę i wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. Z kalendarium, jakie przekazało mediom we wtorek CBA wynika, że w połowie sierpnia Kamiński mówił Tuskowi, że w sprawie projektu ustawy hazardowej należy wyjaśnić rolę: wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, wicepremiera i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny oraz wiceministra finansów Jacka Kapicy.

Klub Platformy ma też rozmawiać o wniosku klubu Lewicy o powołanie komisji śledczej do wyjaśnienia ewentualnych nieprawidłowości w toku prac nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej.

Dolniak powiedział we wtorek dziennikarzom, że gdyby miała powstać taka komisja, powinna badać prace nad ustawą o grach losowych i zakładach wzajemnych nie tylko w okresie rządów PO, ale również PiS. Argumentował, że naciski grup lobbystycznych na kształt tzw. ustawy hazardowej miały miejsce wcześniej. "Bardzo mocno funkcjonowały podczas rządów Jarosława Kaczyńskiego" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  8°C Niedziela
  dzień
  wiecej »