Reklama

Biskupi zakończyli obrady

Nowy statut, przygotowanie do kapłaństwa i program duszpasterski na najbliższe lata to tematy podjęte przez biskupów na 349. zebraniu plenarnym. W komunikacie Episkopat odnosi się także do bieżącej sytuacji społecznej

Reklama

„Zatroskani o praworządność w naszej Ojczyźnie prosimy Parlamentarzystów o uchwalanie służących dobru Polaków ustaw, także odnoszących się do obrony życia nienarodzonych oraz prawnego zakazu stosowania zapłodnienia in vitro” – piszą biskupi w komunikacie na zakończenie dwudniowego zebrania plenarnego w Warszawie.

W trakcie zebrania plenarnego promulgowano nowy statut Konferencji Episkopatu Polski, wszedł on w życie 7 października. Przewiduje on m.in. ustanowienie Rady Biskupów Diecezjalnych oraz podkreśla honorowe pierwszeństwo prymasa Polski.

Biskupi podjęli decyzję w sprawie okresu propedeutycznego w seminariach duchownych. Ma on służyć przygotowaniu kandydatów do kapłaństwa do studiów i formacji wewnętrznej. Decyzji poszczególnych biskupów pozostawiono, jak będzie wyglądało to przygotowanie. Biskupi podkreślili także potrzebę kształtowania „kultury powołaniowej” w rodzinach, parafiach, grupach apostolskich i wspólnotach duszpasterzy.

Nawiązując do trwającego Roku Kapłańskiego, biskupi zapraszają wszystkich polskich kapłanów, pracujących w kraju i za granicą, do udziału w pielgrzymce na Jasną Górę 1 maja 2010 r. Zachęcają też świeckich do duchowego pielgrzymowania, przez co będą wspierać kapłanów i „wypraszać obfite owoce ich pielgrzymowania”.

Biskupi przyjęli zasadnicze założenia trzyletniego programu duszpasterskiego, który będzie realizowany pod hasłem „Kościół domem i szkołą komunii". Będzie on rozwijał główną myśl Soboru Watykańskiego II i listu apostolskiego Jana Pawła II „Novo millennio ineute”.

W komunikacie po zakończonym zebraniu plenarnym Episkopat wspomina wizytę w Polsce prawosławnych duchownych z monastyru św. Nila koło Ostaszkowa, którzy poprosili o kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej do swojej kaplicy. ”Biskupi z wdzięcznością przyjęli ten piękny gest ze strony prawosławnej. Dostrzegają w nim ważny krok ku pojednaniu Kościołów katolickiego i prawosławnego, a także Polaków i Rosjan. Przypominają też, że właśnie obowiązkiem Kościołów jest budowanie mostów pojednania i porozumienia” - czytamy.

Biskupi polecili Maryi górników, którzy zginęli lub ucierpieli wskutek katastrof w kopalniach, oraz ich rodziny. Pobłogosławili studentów i wykładowców wyższych uczelni.

Episkopat nawiązał też do pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Czech i planowanej na 11 października kanonizacji abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Episkopat zwraca też uwagę na solidarność z osobami niewidomymi i niedowidzącymi, którym poświęcony jest w październiku Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Biskupi zachęcają proboszczów, by życzliwie wspierali uczestnictwo tych osób w Eucharystii, np. poprzez wpuszczenie do kościoła psa-przewodnika.

Biskupi apelują także do osób i organizacji działających na arenie międzynarodowej, aby zaangażowały się na rzecz poszanowania praw człowieka w Sudanie i Wietnamie. Zachęcają wiernych do modlitwy różańcowej i postu w tej intencji.

349. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywało się w Warszawie w dniach 6 i 7 października 2009 r. W drugim dniu obrad brał w nich udział również nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele zagranicznych episkopatów: Białorusi, Chorwacji, Francji, Kazachstanu, Mołdawii, Niemiec, Serbii oraz Czarnogóry, Macedonii i Kosowa, a także Słowacji, Ukrainy, Węgier i Włoch. Przedstawili oni relacje z życia i działalności Kościoła w ich krajach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama