Globalne problemy wymagają reakcji globalnej. Dlatego też ONZ i inne organizacje międzynarodowe przy wsparciu wewnętrznym i zewnętrznym powinny przeprowadzić niezbędne reformy, by odpowiedzieć na wyzwania coraz bardziej połączonego świata.
Zwrócił na to uwagę stały watykański obserwator przy ONZ, przemawiając 6 października w nowojorskiej siedzibie tej organizacji.
Lista globalnych wyzwań stojących przed ONZ jest długa, zaznaczył abp Celestino Migliore. Zaliczył do nich powszechną korupcję, pandemie, śmiertelność okołoporodową matek w niektórych regionach świata, kryzys gospodarczy, terroryzm, brak bezpieczeństwa żywnościowego, zmiany klimatyczne i migracje. Wszystkie te zjawiska pokazują, że w świecie coraz bardziej zglobalizowanym krajowe rozwiązania są tylko jednym z elementów, który jednak ma istotny udział w zapewnieniu pokoju i sprawiedliwości.
Watykański dyplomata wezwał ponownie do większej globalnej solidarności, która jeszcze bardziej winna dać o sobie znać w czasie kryzysu finansowego. „Z zadowoleniem przyjmujemy uznanie sekretarza generalnego dla podstaw moralnych i potrzeby priorytetowego traktowania najsłabszych” – powiedział abp Migliore. Jego zdaniem jeden z obszarów, w którym konieczne jest odnowione działanie ONZ, to zniesienie obciążeń dla wielu krajów borykających się z brakiem środków finansowych.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.