Benedykt XVI powiedział w czwartek po koncercie "Młodzi przeciwko wojnie", że trzeba zbudować nową cywilizację, która nie będzie oparta na sile. Koncert, na który papież przybył wraz z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, zorganizował Watykan w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.
W przemówieniu po koncercie symfonicznym papież podkreślił: "Wojna, której chciał narodowy socjalizm, uderzyła w wiele niewinnych narodów w Europie i na innych kontynentach, zaś dramat Szoah zranił przede wszystkim naród żydowski, obiekt zaprogramowanej zagłady".
Benedykt XVI położył nacisk na starania papieża czasów wojny - Piusa XII, przypominając, że apelował on o "rozsądek i pokój", ale - dodał - "nikt niestety nie zdołał powstrzymać tej olbrzymiej katastrofy". "Nieubłagalnie górę wzięła logika egoizmu i przemocy" - przekonywał.
"Europa, cały świat pragną wolności i pokoju" - mówił Benedykt XVI. Zauważył, że "trzeba razem zbudować prawdziwą cywilizację, która nie będzie oparta na sile".
Papież nawiązał również do przypadającej wkrótce 20.rocznicy upadku Muru Berlińskiego i wyraził przekonanie, że wydarzenie to jest "wymownym symbolem końca komunistycznych reżimów totalitarnych w środowej Europie".
Benedykt XVI, przytaczając słowa Jana Pawła II, zauważył, że "upadek muru, tak jak upadek niebezpiecznych potęg i ciemiężących ideologii, ukazał, iż fundamentalne wolności, które nadają znaczenie życiu ludzkiemu, nie mogą być długo represjonowane i duszone".
Podczas koncertu w położonym w pobliżu placu Świętego Piotra Audytorium wystąpiła międzyregionalna Jugendsinfonieorchester (IRO) z Niemiec z sopranistką Michelle Breedt oraz znany aktor Klaus Maria Brandauer.
Niemieccy muzycy wykonali kompozycje Gustava Mahlera i Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Zaprezentowano teksty Johanna Wolfganga Goethego, Heinricha Heine, Paula Celana, Bertolda Brechta, a także wiersze dzieci, uwięzionych w obozie koncentracyjnym Theresienstadt.
Koncert zorganizowały Papieska Rada ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan, Komisja ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem i ambasada Niemiec przy Stolicy Apostolskiej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.