„Młodzi przeciw wojnie”

Benedykt XVI powiedział w czwartek po koncercie "Młodzi przeciwko wojnie", że trzeba zbudować nową cywilizację, która nie będzie oparta na sile. Koncert, na który papież przybył wraz z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, zorganizował Watykan w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

W przemówieniu po koncercie symfonicznym papież podkreślił: "Wojna, której chciał narodowy socjalizm, uderzyła w wiele niewinnych narodów w Europie i na innych kontynentach, zaś dramat Szoah zranił przede wszystkim naród żydowski, obiekt zaprogramowanej zagłady".

Benedykt XVI położył nacisk na starania papieża czasów wojny - Piusa XII, przypominając, że apelował on o "rozsądek i pokój", ale - dodał - "nikt niestety nie zdołał powstrzymać tej olbrzymiej katastrofy". "Nieubłagalnie górę wzięła logika egoizmu i przemocy" - przekonywał.

"Europa, cały świat pragną wolności i pokoju" - mówił Benedykt XVI. Zauważył, że "trzeba razem zbudować prawdziwą cywilizację, która nie będzie oparta na sile".

Papież nawiązał również do przypadającej wkrótce 20.rocznicy upadku Muru Berlińskiego i wyraził przekonanie, że wydarzenie to jest "wymownym symbolem końca komunistycznych reżimów totalitarnych w środowej Europie".

Benedykt XVI, przytaczając słowa Jana Pawła II, zauważył, że "upadek muru, tak jak upadek niebezpiecznych potęg i ciemiężących ideologii, ukazał, iż fundamentalne wolności, które nadają znaczenie życiu ludzkiemu, nie mogą być długo represjonowane i duszone".

Podczas koncertu w położonym w pobliżu placu Świętego Piotra Audytorium wystąpiła międzyregionalna Jugendsinfonieorchester (IRO) z Niemiec z sopranistką Michelle Breedt oraz znany aktor Klaus Maria Brandauer.

Niemieccy muzycy wykonali kompozycje Gustava Mahlera i Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Zaprezentowano teksty Johanna Wolfganga Goethego, Heinricha Heine, Paula Celana, Bertolda Brechta, a także wiersze dzieci, uwięzionych w obozie koncentracyjnym Theresienstadt.

Koncert zorganizowały Papieska Rada ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan, Komisja ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem i ambasada Niemiec przy Stolicy Apostolskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Niedziela
rano
20°C Niedziela
dzień
19°C Niedziela
wieczór
16°C Poniedziałek
noc
wiecej »