Ocena sytuacji w kraju przed zbliżającymi się wyborami oraz apel o wyrzeczenie się przemocy to główne punkty listu pasterskiego biskupów Nikaragui.
Episkopat wskazuje w nim na pewne trudności i anomalie, jakie pojawiły się w kontekście najbliższych wyborów, wzbudzając tym samym różnorodne reakcje w tamtejszym społeczeństwie. Przypominają przy tym, że w obecnej sytuacji każdy z obywateli winien zdecydować się na oddanie głosu w zgodzie z własnym sumieniem i w sposób wolny.
Biskupi wskazują, że głosowanie jest prawem, stąd też decyzję o tym, czy wziąć w nim udział, każdy musi podjąć indywidualnie. Podkreślają, że zgodnie z nauką społeczną Kościoła katolik powinien opowiedzieć się za taką opcją, która pomoże budować społeczeństwo bardziej sprawiedliwe. Musi ona być nastawiona przede wszystkim na dobro wspólne społeczeństwa, umacniając w Nikaragui system demokratyczny i pluralistyczny.
Episkopat odnosi się także do pojawiających się tam ostatnio często sytuacji kryzysowych i napięć społecznych. „Łatwo jest popaść w pokusę przemocy, ale ona nigdy nie rozwiąże konfliktów” – czytamy w liście. Biskupi wzywają zatem wszystkich Nikaraguańczyków do działania w sposób pokojowy, szanując przyjęte przez każdego człowieka opcje osobiste i wyzbywając się tego wszystkiego, co narusza integralność fizyczną czy moralną innych osób. „Pokój jest darem Boga, ale również owocem sprawiedliwości i porozumienia między ludźmi” – napisali w liście pasterskim biskupi Nikaragui.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.