Solidarność to udział, czyli zarówno dawanie siebie innym, jak i branie od innych, a ten, kto daje, również sam coś dostaje – przypomniał metropolita Dublina abp Diarmuid Martin. Przemawiając w piątek w Gdańsku podczas I Katolickich Dni Społecznych dla Europy w powiedział, że "Gdańsk nadał nowe znaczenie pojęciu solidarności".
64-letni hierarcha irlandzki, mający za sobą także długie doświadczenie pracy w Watykanie, wyraził uznanie Polakom za ich wkład do odzyskania wolności i demokracji w Europie.
Podkreślił, że dla niego i jego pokolenia Gdańsk kojarzy się i będzie się zawsze kojarzył z dążeniami do wolności i demokracji, z narodzinami Solidarności i przemianami 20 lat temu w całej Europie Środkowej i Wschodniej, które w tym mieście właśnie się zaczęły. „Gdańsk nadał nowe znaczenie samemu pojęciu solidarności” – podkreślił irlandzki hierarcha.
Zauważył, że po zmianach w r. 1989 wielu ludziom w Europie wydawało się, iż jest to kres ideologii i że zwyciężył jeden system polityczny. „Tymczasem obecnie, po 20 latach, widzimy, że zmiany bez oparcia ich na podstawowych wartościach duchowych oznaczają jedynie zastąpienie jednej ideologii czy ustroju przez inne” – tłumaczył arcybiskup Dublina.
W tym kontekście abp Martin przywołał postaci swych dwóch wielkich rodaków – biskupa Edwarda O’Rourke’a, który – choć urodzony w Mińsku na Białorusi – był m.in. biskupem Rygi, a następnie pierwszym biskupem Gdańska po utworzeniu przed wojną diecezji w tym mieście, oraz Seana Lestera – protestanta z Irlandii Północnej, który był m.in. komisarzem w Wolnym Mieście Gdańsku, a później ostatnim komisarzem Ligi Narodów.
Obaj widzieli nasz kontynent jako ziemię wielu narodów i kultur i w pewnym sensie można ich uważać za ikony dzisiejszej, zjednoczonej Europy – zaznaczył hierarcha.
Solidarność nie jest abstrakcyjną teorią, ale czymś bardzo konkretnym i żywym – mówił metropolita Dublina. Dodał, że dotyczy to również Unii Europejskiej, w której obowiązuje zasada dzielenia się z innymi, ale tak, aby każda strona – biorąca i dająca – pozostały sobą. Również wzrost gospodarczy wymaga solidarności – przypomniał mówca.
64-letni abp Diarmuid Martin piastował różne urzędy w Kościele powszechnym, m.in. w latach 1998-2001 jako biskup był sekretarzem Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. Od 3 maja 2003 jest arcybiskupem Dublina, najpierw jako koadiutor, a od 26 kwietnia 2004 – jako metropolita stolicy Irlandii.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.