W światową modlitwę o pokój 20 września włączy się również archidiecezja katowicka.
We wtorek, 20 września br., papież Franciszek drugi raz w tym roku uda się do Asyżu. Kolejna papieska pielgrzymka do tej miejscowości w krótkim czasie dowodzi, jak bardzo współczesny świat, naznaczony terroryzmem i wieloma wojnami, woła o pokój. Franciszek weźmie udział w Światowym Dnia Modlitwy o Pokój, zorganizowanym przez Wspólnotę św. Idziego. Wraz z Papieżem w spotkaniu weźmie udział ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata. Spotkanie organizowane jest 30 lat po pierwszym takim wydarzeniu, które odbyło się z inicjatywy i z udziałem św. Jana Pawła II. W tym roku towarzyszyć będą mu słowa: „Pragnienie pokoju: religie i kultury w dialogu”.
W światową modlitwę o pokój włączy się również archidiecezja katowicka. Tego dnia w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 8.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktor Skworca. Modlitwa o pokój trwać będzie również tego dnia w parafiach całej archidiecezji. Wierni zgromadzą się na Mszach św. i nabożeństwach w tej intencji.
Jak podkreśla biskup Asyżu Domenico Sorrentino, trwająca właśnie trzecia wojna światowa w kawałkach podkreśla konieczność zjednoczenia wysiłków ludzi różnych tradycji religijnych na rzecz budowania pokoju. „Fakt, że Papież Franciszek postanowił wziąć udział w spotkaniu, podniesie rangę tego wydarzenia, które chce być nie tylko upamiętnieniem przypadającego jubileuszu, ale konkretnym wkładem w budowanie pokoju w naszych czasach. Potrzeba mocnego, wspólnego przesłania ludzi różnych religii, aby położyć kres spirali przemocy i przyczynić się do budowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego, żyjącego w pokoju. Ponieważ trwa właśnie wojna światowa w kawałkach, także budowanie pokoju musi odbywać się w kawałkach, ale tak, by ostatecznie złożyć je w jeden wspólny projekt pokoju”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.