Od Jana Pawła II uczymy się nie tylko mądrości ludzkiej, ale pełnej mądrości w spojrzeniu na całego człowieka i na jego dzieje - podkreślił prymas Polski kard. Józef Glemp w orędziu telewizyjnym wygłoszonym w przeddzień obchodów IX Dnia Papieskiego.
"Chcielibyśmy, żeby w tym zamęcie ideowym, w którym często rozum schodzi na bok, bo górują emocje, jakieś upatrywania tylko polityczne, wychować człowieka w prawdzie i rzetelności ludzkiej poprzez budowanie papieżowi żywego pomnika" - mówił prymas.
Według kard. Glempa "materiałem na żywy pomnik" mają być młodzi ludzie. Zwaracając się do nich, prymas powiedział: "Młodzieży, przybądźcie, pokażcie się! Wy macie być żywym pomnikiem Nowego Tysiąclecia, znacznie bogatszym niż marmurowy, niż z brązu".
Kard. Glemp przypomniał słowa Jana Pawła II, który nauczał: "Każdy musi mieć swoje Westerplatte, to znaczy punkt obrony do końca z przekonaniem". "Potrzebujemy ludzi rzetelnych, solidnych, którzy mają oparcie w prawdziwych zasadach, potrafią być solidarni i potrafią kochać, a także pobudzać innych ku miłości - takiej miłości, która zwraca się do drugiego człowieka" - podkreślił prymas.
Hierarcha dodał, to symboliczny zbieg okoliczności, że Dzień Papieski jest jednocześnie dniem wyniesienia do chwały ołtarzy bł. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895), który jako arcybiskup warszawski posługiwał zaledwie 16 miesięcy.
"Otóż chcemy tego świętego włączyć w ten szereg hierarchów głęboko wierzących i pełnych świętości, którzy swoją pracowitością i swoim oddaniem dla narodu wypracowali jak gdyby tego, który miał w XX wieku wejść na tron papieski, zająć miejsce św. Piotra w Rzymie" - mówił prymas.
Tegoroczny Dzień Papieski przebiegać będzie pod hasłem "Jan Paweł II - papież wolności". Głównym jego celem jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast. Kwestę przeprowadzi ponad 100 tys. wolontariuszy. Obchodom towarzyszyć będą - oprócz mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II - sesje naukowe, wystawy, koncerty.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.