Afganistan: Komisja anulowała setki tysięcy głosów

Wspierana przez ONZ komisja prowadząca dochodzenie w sprawie oszustw podczas sierpniowych wyborów prezydenckich w Afganistanie odrzuciła setki tysięcy głosów oddanych na dotychczasowego prezydenta Hamida Karzaja - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu. Może to spowodować, że konieczna będzie druga tura wyborów.

Nie jest jeszcze jasne, czy Niezależna Komisja Wyborcza uzna rezultaty prac ONZ-owskiej komisji i ogłosi dogrywkę. Również rzecznik Karzaja uznał, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by dokonywać osądów na podstawie liczb przedstawionych przez komisję.

Z danych komisji wynika, że prezydent Karzaj może ostatecznie uzyskać poniżej 50 proc. głosów - poinformowała agencja AP, powołując się na międzynarodowych urzędników związanych ze sprawą. Amerykańscy obserwatorzy uważają, że uzyska on 48-procentowe poparcie. Przekroczenie 50-procentowego progu jest wymagane, aby uniknąć drugiej tury wyborów, w której Karzaj musiałby się zmierzyć z byłym ministrem spraw zagranicznych Abdullahem Abdullahem.

Komisja ds. Skarg Wyborczych stwierdziła w oświadczeniu dołączonym do wyników dochodzenia, że afgańskie władze wyborcze są teraz "odpowiedzialne za skorygowanie wyników uzyskanych przez poszczególnych kandydatów, zanim będzie mogła ogłosić ostateczne wyniki wyborów".

Wstępne rezultaty opublikowane w ubiegłym miesiącu pokazują, że wybory wygrał Karzaj, uzyskując ponad 54 proc. głosów. Drugie miejsce przypadło Abdullahowi, który otrzymał 28 proc. głosów. Jednak oskarżenia o oszustwa wyborcze doprowadziły do przeprowadzenia dochodzenia i wstrzymania ogłoszenia ostatecznych wyników.

Przedłużający się kryzys może doprowadzić do niepokojów politycznych. W niedzielę w Spin Boldak na południu kraju protestowały setki zwolenników Karzaja, wzywając komisję wyborczą do szybkiego ogłoszenia wyników i zapowiadając, że nie zaakceptują wyników dogrywki.

Jeden z miejscowych przywódców plemiennych oświadczył, że sierpniowe wybory były sprawiedliwe oraz że obcokrajowcy opóźniają ogłoszenie wyników, by pozbawić Karzaja stanowiska.

"Wiemy, że nie chcą prezydenta Karzaja, ponieważ to silny przywódca i pracuje tylko dla mieszkańców Afganistanu. Obcokrajowcy chcą w Afganistanie słabych przywódców, żeby móc robić, co chcą" - przekonywał.

Zdaniem analityków, nawet jeśli okaże się, że trzeba będzie przeprowadzić drugą turę wyborów, Karzaj - należący do Pasztunów, największej grupy etnicznej w kraju - i tak może w nich wygrać.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
30°C Środa
dzień
31°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
wiecej »