„Afryka: jaka współpraca dla pojednania, sprawiedliwości i pokoju?” - to pytanie stanowiło motyw przewodni kongresu zorganizowanego przez władze Rzymu na Kapitolu.
W spotkaniu obok burmistrza Wiecznego Miasta uczestniczyli ojcowie synodalni, przedstawiciele mocno zaangażowanej w pomoc dla Afryki Wspólnoty św. Idziego oraz zastępca dyrektora generalnego FAO. Na konieczność ściślejszej współpracy między Kościołem, a instytucjami państwowymi wskazał rzecznik Watykanu, o. Federico Lombardi SJ.
„Współpraca z Afryką i dla Afryki nie może być ograniczona wyłącznie do sił kościelnych, nawet, jeśli w niektórych sytuacjach to właśnie one wyznaczają kierunek działań – powiedział o. Lombardi SJ. – Trzeba zaangażowania o wiele szerszego. We współpracę musi aktywnie włączyć się cała wspólnota obywatelska, ponieważ ze swej natury i we właściwy sobie sposób powinna ona wyznaczać drogi budowania pojednania, sprawiedliwości i pokoju. Są to ideały uniwersalne, a więc należne wszystkim i każdy ma do nich prawo”.
Przy okazji Synodu 19 października wieczorem w Rzymie odbędzie się koncert „Afryka. Krzyż pośrodku morza”. Wystąpią na nim artyści zaangażowani w swych krajach w budowanie pokoju i pojednania na Czarnym Lądzie.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.