Reklama

Papież do Polaków: dziękuję Bogu, że poznałem wasz naród!

Franciszek spotkał się z Polakami na Placu św. Piotra. Podziękował za ŚDM i poprosił o modlitwę za siebie. Przypomniał też słowa Jana Pawła II wypowiedziane na początku jego pontyfikatu 38 lat temu.

Reklama

Drodzy Siostry i Bracia, przybyliście tu w narodowej pielgrzymce, aby dziękować Bogu za chrzest, który wasz naród przyjął 1050 lat temu, jak też za dobro, jakie zrodziło się w sercach młodych ludzi z całego świata, podczas niezapomnianego spotkania w Krakowie. Jednoczę się z wami w tym dziękczynieniu. Jestem niezmiernie wdzięczny Bogu za to, że pozwolił mi bliżej poznać wasz naród i ojczyznę św. Jana Pawła II – mówił ojciec święty.

Podziękował także za spotkanie z Polakami na Jasnej Górze, w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach oraz w Centrum Jana Pawła II.

Przypomniał też swoją wizytę w obozie Auschwitz-Birkenau. Wspominając o niej, dziękował za ciszę, w której, jak zaznaczył „przesłanie miłosierdzia nabiera niesłychanej wagi”.

Audiencja odbyła się w 38. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Polakom przypomniał o tym Franciszek.

– Nie lękajcie się! (…) Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi – mówił, cytując papieża Wojtyłę. – Te słowa, na progu swojego pontyfikatu, wypowiedział Jan Paweł II, papież o głębokiej duchowości ukształtowanej przez tysiącletnią spuściznę polskiej historii i kultury, przekazywaną w duchu wiary z pokolenia na pokolenie. To dziedzictwo było dla niego źródłem nadziei, mocy i odwagi, z jaką wzywał świat, by szeroko otworzył drzwi dla Chrystusa. To wezwanie rozwinęło się w nieustanne głoszenie Ewangelii miłosierdzia dla świata i dla człowieka, którego kontynuacją jest ten Rok Jubileuszowy – wyjaśniał.

Na koniec papież życzył Polakom, by dzięki Bożej łasce wytrwali w wierze, nadziei i miłości, którą przejęli od przodków.

– Niech w waszych umysłach i sercach wybrzmiewa wciąż wezwanie waszego wielkiego Rodaka do budzenia w sobie wyobraźni miłosierdzia, abyście potrafili nieść świadectwo o Bożej miłości wszystkim, którzy jej potrzebują – mówił.

Wcześniej papież Polaków i innych wiernych zgormadzonych na Placu św. Piotra uczył, na czym polega prawdziwy dialog.

Komentując spotkanie Jezusa z Samarytanką, wyjaśnił, na jakich filarach powinna opierać się rozmowa między małżonkami, w pracy, w sąsiedztwie, między religiami oraz państwami.

Dialog, jak przypomniał papież, uczy, że każdy człowiek jest darem Bożej miłości, dialog burzy mury, buduje mosty, uczy do końca słuchania tego, co mówią inni.

Mówił także, że dziś zbyt wiele się krzyczy się na drugiego człowieka. Zaznaczył tym samym, że inaczej zachował się Jezus: pozwolił Samarytance do końca opowiedzieć o swoim życiu. Mimo że wiedział o niej – wielkiej grzesznicy – wszystko. Na tym polega miłosierdzie – to przyjęcie i szacunek – tłumaczył papież.

Na placu św. Piotra razem z wiernymi z całego świata obecni byli Polacy przeżywający narodową pielgrzymkę do Wiecznego Miasta. Codziennie na Mszach w bazylikach rzymskich gromadzą się z episkopatem Polski. W sobotę, we wspomnienie Jana Pawła II, Mszy w bazylice Pawła za Murami przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki.


Czytaj także:

Nasi na narodowej pielgrzymce
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
5°C Czwartek
dzień
6°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama