Wiceprezydent USA Joe Biden złożył w środę przed południem kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Jak poinformował PAP b. ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, w czasie krótkiej uroczystości Biden zapowiedział, że przyjedzie na otwarcie powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich.
"To była serdeczna rozmowa, bezpośrednia, w której Biden z otwartym sercem i sympatią obiecał, że przyjedzie na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w 2012 r." - powiedział PAP Weiss.
Weiss podkreślił, że wiceprezydent USA zadeklarował wsparcie przy budowie Muzeum. "Biden obiecał pomoc, to jest tym bardziej ważne, że mówił to człowiek numer dwa na świecie, jeśli prezydent Obama jest człowiekiem numer jeden" - dodał.
W rozmowie z PAP współprzewodniczący Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum i promotor dialogu polsko-żydowskiego Zygmunt Rolat powiedział, że "Biden dużo wiedział o powstającym Muzeum". "Wiedział, kiedy powstanie, jest nim bardzo zainteresowany, wie, że to muzeum będzie tak ważne, jak Yad Vashem i Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie".
Jak zaznaczył, Muzeum Historii Żydów Polskich będzie różnić się od innych placówek muzealnych na świecie tym, że "pokaże żywą i piękną historię polskich Żydów".
Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczpospolitej Piotr Kadlcik powiedział PAP, że rozmowa z Bidenem miała "w dużej mierze charakter kurtuazyjny". "To była krótka rozmowa o społeczności żydowskiej w Polsce" - powiedział.
W spotkaniu z przedstawicielami środowisk żydowskich w Polsce, które zainicjował Biden, wzięli także udział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ewa Junczyk-Ziomecka, przedstawiciele Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, warszawskiej gminy żydowskiej oraz Rabin Artur Schneier - przywódca duchowy synagogi Park East w Nowym Jorku.
Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie w Warszawie naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zgodnie z projektem autorstwa fińskiego architekta Rainera Mahlamaki, będzie miało ponad 12 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i wystawy czasowe.
Muzeum pokaże historię polskich Żydów, poczynając od najwcześniejszego osadnictwa, poprzez przywileje nadane im przez władców w XIII wieku, "złotą erę" polskich Żydów przypadającą na XVI i XVII wiek, zagładę oraz to, co pozostało po zagładzie w powojennej Polsce. Inicjatorem utworzenia muzeum było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Placówka ma powstać do marca 2012 r.
Biden odwiedza Polskę w ramach podróży po Europie, zaplanowanej do soboty i obejmującej także Czechy i Rumunię. W Warszawie, oprócz rozmów z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem, zaplanowano także spotkania wiceprezydenta USA z przedstawicielami stowarzyszenia "Liderzy Społeczeństwa Obywatelskiego" oraz z polskimi żołnierzami, którzy służyli w Afganistanie. Około godz. 17 wiceprezydent USA opuści Warszawę.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.