Problemy bioetyczne, ekonomiczne i społeczne omawiano 20 października w Domu Biskupim w Płocku podczas spotkania Rady Społecznej przy Biskupie Płockim Piotrze Liberze.
Podczas spotkania dyskutowano o aktualnych problemach społecznych, na które należy reagować. Ustalono również tematy oświadczeń, które zostaną w ciągu najbliższych miesięcy wydane przez to gremium.
Biskup Piotr Libera na początku spotkania odniósł się do encykliki „Caritas in veritate” Benedykta XVI, która zajmuje się różnymi wymiarami życia społecznego: „Encyklika ta jest wołaniem Benedykta XVI, aby w skali makro i mikro nie rezygnować z wymiaru etycznego i moralnego, żeby uznać, że pieniądze nie są najwyższą wartością i nie wystarczą do życia, czego wraz z kryzysem gospodarczym doświadczyły społeczeństwa na całym świecie” - mówił do zebranych.
Każdy z członków Rady przedstawił w jego opinii najbardziej aktualne problemy społeczne. Ich spektrum było rozległe: od zagadnień bioetycznych po ekonomiczne. Wśród wielu spraw wymieniono m.in. problem rosnącej akceptacji wobec eutanazji, zagadnień prawnych metody in vitro, aborcji, relatywizacji pojęć prawdy i wolności.
Ponadto uczestnicy spotkania mówili m.in. o małej aktywności społecznej katolików, problemach mieszkalnictwa w Płocku, kryzysie rodziny i kryzysie edukacji szkolnej, niskich cenach płodów rolnych i klęskach żywiołowych, które dotknęły podpłockie wsie w diecezji, która jest diecezją typowo rolniczą.
W powołanej przez bp. Liberę Radzie Społecznej zasiada kilkunastu przedstawicieli świata nauki, medycyny, mediów, władz samorządowych, organizacji pozarządowych. Rada spotyka się wspólnie raz w roku. Przewodniczącym Rady jest ks. dr Andrzej Kobyliński.
Rada Społeczna została powołana po to, aby reagować na wydarzenia i zjawiska dotyczące różnych przejawów życia społecznego. Jej członkowie służą biskupowi Piotrowi Liberze radą i sugestią w konkretnych sprawach, reagują na problemy i zgłaszają propozycje rozwiązań. W ciągu ostatniego roku Rada wydała trzy oświadczenia: o prześladowaniach chrześcijan w Indiach, o ochronie życia ludzkiego w 30. rocznicę wydania encykliki „Redemptor hominis” Jana Pawła II oraz z powodu światowego kryzysu gospodarczego. Zostały one opublikowane w mediach lokalnych i ogólnopolskich.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.