Obradowała Rada Społeczna przy Biskupie Płockim

Problemy bioetyczne, ekonomiczne i społeczne omawiano 20 października w Domu Biskupim w Płocku podczas spotkania Rady Społecznej przy Biskupie Płockim Piotrze Liberze.

Podczas spotkania dyskutowano o aktualnych problemach społecznych, na które należy reagować. Ustalono również tematy oświadczeń, które zostaną w ciągu najbliższych miesięcy wydane przez to gremium.

Biskup Piotr Libera na początku spotkania odniósł się do encykliki „Caritas in veritate” Benedykta XVI, która zajmuje się różnymi wymiarami życia społecznego: „Encyklika ta jest wołaniem Benedykta XVI, aby w skali makro i mikro nie rezygnować z wymiaru etycznego i moralnego, żeby uznać, że pieniądze nie są najwyższą wartością i nie wystarczą do życia, czego wraz z kryzysem gospodarczym doświadczyły społeczeństwa na całym świecie” - mówił do zebranych.

Każdy z członków Rady przedstawił w jego opinii najbardziej aktualne problemy społeczne. Ich spektrum było rozległe: od zagadnień bioetycznych po ekonomiczne. Wśród wielu spraw wymieniono m.in. problem rosnącej akceptacji wobec eutanazji, zagadnień prawnych metody in vitro, aborcji, relatywizacji pojęć prawdy i wolności.

Ponadto uczestnicy spotkania mówili m.in. o małej aktywności społecznej katolików, problemach mieszkalnictwa w Płocku, kryzysie rodziny i kryzysie edukacji szkolnej, niskich cenach płodów rolnych i klęskach żywiołowych, które dotknęły podpłockie wsie w diecezji, która jest diecezją typowo rolniczą.

W powołanej przez bp. Liberę Radzie Społecznej zasiada kilkunastu przedstawicieli świata nauki, medycyny, mediów, władz samorządowych, organizacji pozarządowych. Rada spotyka się wspólnie raz w roku. Przewodniczącym Rady jest ks. dr Andrzej Kobyliński.

Rada Społeczna została powołana po to, aby reagować na wydarzenia i zjawiska dotyczące różnych przejawów życia społecznego. Jej członkowie służą biskupowi Piotrowi Liberze radą i sugestią w konkretnych sprawach, reagują na problemy i zgłaszają propozycje rozwiązań. W ciągu ostatniego roku Rada wydała trzy oświadczenia: o prześladowaniach chrześcijan w Indiach, o ochronie życia ludzkiego w 30. rocznicę wydania encykliki „Redemptor hominis” Jana Pawła II oraz z powodu światowego kryzysu gospodarczego. Zostały one opublikowane w mediach lokalnych i ogólnopolskich.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PŁOCK, ETYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
wiecej »