Jak przezwyciężyć kryzys w małżeństwie i rodzinie?

O tym, jak przezwyciężać kryzys w małżeństwie i rodzinie? rozmawiać będą w najbliższą sobotę w Warszawie przedstawiciele stowarzyszeń i ruchów katolickich. Konferencję poświęcona temu zagadnieniu organizuje Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich.

„Jak przezwyciężyć kryzys w małżeństwie i rodzinie?” to temat spotkania, które odbędzie się 24 października w Domu Pielgrzyma „Amicus” na warszawskim Żoliborzu. Jego celem jest pokazanie konkretnych form pomocy małżeństwu i zagrożonej rozpadem rodzinie oraz wskazanie możliwości skorzystania z doświadczeń ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw, które taką pracę podjęły. - Chcemy nie tyle mówić o samych kryzysach w rodzinie, ile o tym, jak te kryzysy rozwiązywać. Tak, aby stawały się elementem pogłębiającym życie rodzinne, a nie separującym małżonków - podkreśla o. Adam Schulz SJ odpowiedzialny w Ogólnopolskiej Radzie Ruchów Katolickich za formację.

W programie konferencji przewidziano między innymi wystąpienie dominikanina, o. Mirosława Pilśniaka, który powie o tym, w jakim kierunku warto prowadzić przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Swoim doświadczeniem z pracy psychoterapeuty podzielą się Irena i Jerzy Grzybowscy, natomiast pallotyn ks. Jan Pałyga opowie o swojej pracy duszpasterza małżeństw niesakramentalnych.

Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tym, jak pracować z osobami porzuconymi przez współmałżonka oraz tymi, które żyją w związkach niesakramentalnych. Problematykę tę podejmie m.in. jezuita o. Wojciech Nowak. Natomiast ks. Pałyga powie o tym, czego oczekują od Kościoła osoby po rozwodzie i w powtórnych związkach. Będzie też mowa o rekolekcjach organizowanych specjalnie dla takich osób. Po każdym bloku tematycznym przewidziano pracę w grupach, która będzie rozwinięciem poruszanych we wcześniejszych wystąpieniach problemów.

- Szkoda by było, gdyby moment rozwodu stawał się momentem podjęcia decyzji o wyłączeniu z życia Kościoła – mówi o. Adam Schulz. Uważa, że warszawskie spotkanie będzie zachętą do tego, aby w lokalnych środowiskach podejmować pracę z osobami rozwiedzionymi, pozostającymi w związkach niesakramentalnych, jak i z rodzinami, które przeżywają kryzys, szukać nowych form pracy, inspiracji i nie zostawiać żadnej z tych osób na boku. Jak podkreśla o. Schulz, przydatny w pracy z rodzinami w kryzysie może być przygotowany przez Radę ds. Rodziny i wydany w tym roku dokument Konferencji Episkopatu Polski „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”, ponieważ pokazuje pozytywną wizję życia rodzinnego we współczesnym świecie.

Na konferencję „Jak przezwyciężyć kryzys w małżeństwie i rodzinie?” zgłosiły się głównie osoby, które pracują na co dzień z rodzinami w ruchach i stowarzyszeniach, a także prowadzące duszpasterstwa rodzin w poszczególnych diecezjach. Spotkanie ma być jednym z elementów przygotowań do planowanego w 2013 roku IV Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów Katolickich.

Zobacz także:
Kongres Ruchów Katolickich
Stowarzyszenia, wspólnoty i ruchy kościelne w Polsce

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
21°C Niedziela
wieczór
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
wiecej »