Papież o interpretacji Biblii

Benedykt XVI podkreślił znaczenie tradycji dla poprawnej interpretacji Pisma św. oraz rolę Biblii w teologii i duchowości chrześcijańskiej. Ojciec Święty przyjął dziś wykładowców, studentów i pracowników Papieskiego Instytutu Nauk Biblijnych. W bieżącym roku ta zasłużona uczelnia obchodzi stulecie istnienia. W tym okresie wykształciła ona ponad 7 tys. profesorów Pisma Świętego oraz osób upowszechniających znajomość Biblii.

Ojciec Święty przypomniał, że kluczem interpretacji Pisma świętego jest odczytywanie tekstów natchnionych wychodząc od Kościoła i wiary, jaką żywił on na przestrzeni swych dziejów.

Jak zaznaczył, tradycja nie zamyka przystępu do Biblii, lecz przeciwnie otwiera go i to do Kościoła oraz jego organizmów instytucjonalnych należy decydujące słowo odnośnie do interpretacji Pisma świętego.

„To właśnie Kościołowi został powierzony urząd autentycznego interpretowania słowa Bożego spisanego i przekazywanego. Wypełnia on swą władzę w imieniu Jezusa Chrystusa” – przypomniał Benedykt XVI.

Papież zaznaczył jednocześnie, że Pismo św. powinno nie tylko ożywiać teologię, lecz także stanowić źródło duchowości i żarliwej wiary wszystkich chrześcijan. Podkreślił zasługi jakie położył w tej dziedzinie na przestrzeni swych stuletnich dziejów Papieski Instytut Nauk Biblijnych.

Uczelnia ta założona przez papieża św. Piusa X w 1909 r., prowadzona jest przez ojców jezuitów i powiązana z Uniwersytetem Gregoriańskim. Jest to jedyna uczelnia - obok uczelni biblijnych w Jerozolimie posiadająca prawo nadawania tytułów z nauk biblijnych (licencjat, doktorat). Uczelnia kładzie szczególny nacisk na egzegezę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »