W rodzinnych stronach ks. Popiełuszki wspominano 25. rocznicę jego śmierci

Brak komentarzy: 0

Maciej Czulicki

KAI

publikacja 26.10.2009 16:33

Obchody 25. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odbyły się w niedzielę w parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Suchowoli. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Lech Kaczyński.

Na uroczystość, organizowaną przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wspólnie z parafią rzymsko-katolicką pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli oraz Anną Walentynowicz, przybyło rodzeństwo ks. Popiełuszki, a także przedstawiciele władz kościelnych Podlasia, administracji samorządowej, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz młodzież szkolna.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Czesław Cywiński – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Dariusz Gabrel – dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, reprezentujący Prokuratora Generalnego, Waldemar Nowakowski – wiceprezes Obwodu Warszawa Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Marcin Waszczuk zastępca komendanta głównego Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Aleksandra Szczygło reprezentował Jarosław Rybak dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej BBN.

W ramach uroczystości, upamiętniających męczeńską śmierć kapelana „Solidarności”, odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. W jej trakcie modlono się również o rychłą beatyfikację ks. Jerzego. Wspólną modlitwę poprzedził spektakl pt. „Ksiądz Jerzy”, prezentujący fragmenty wspomnień dotyczących życia kapłana oraz słynną „Litanię Solidarności”. Przedstawienie, w wykonaniu młodzieży z Suchowoli i Augustowa, przygotowane zostało pod kierunkiem Mirosława Wasiewicza. Następnie zaprezentowano krótką impresję multimedialną łączącą Suchowolę i ks. Jerzego Popiełuszkę.

Po Mszy, reprezentujący szefa BBN, Jarosław Rybak odczytał list Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości. Następnie Dariusz Gabrel odczytał list od Prokuratora Generalnego. W dalszej kolejności głos zabrali: Rafał Wieczyński – reżyser i autor filmów „Zwycięzcy nie umierają – opowieść o księdzu Jerzym” i „Popiełuszko. Wolność jest w nas” oraz Janusz Kotański – historyk, autor książki o Księdzu Popiełuszce.

Uroczystości zakończono złożeniem wieńców i kwiatów oraz zapaleniem zniczy, na znajdującym się przy kościele, symbolicznym grobie ks. Jerzego Popiełuszki. Delegacja BBN złożyła wieniec od Prezydenta RP.

***
Z Suchowolą związana jest młodość Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki.

Urodził się we wsi Okopy k. Suchowoli, gdzie do dzisiaj mieszka jego matka pani Marianna Popiełuszko. W Suchowoli przez cztery lata uczęszczał też do liceum. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

Swoją duszpasterską działalność związał ze środowiskami robotniczymi stając się legendarnym kapłanem podziemnej Solidarności. W maju 1983 roku poprowadził pogrzeb Grzegorza Przemyka. W latach 80. minionego stulecia, wielokrotnie prześladowany przez władze PRL i oskarżany o działalność polityczną. W obliczu narastających szykan i zagrożenia życia księdza, prymas Józef Glemp zaproponował mu wyjazd na studia do Rzymu. Ksiądz Jerzy zdecydował się jednak pozostać w kraju.

W październiku 1984 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Dokładna data śmierci nie została do dzisiaj ustalona. Również, pomimo upływu wielu lat, nie udało się oskarżyć wszystkich winnych zabójstwa księdza Jerzego.

Dziś ks. Jerzy Popiełuszko pozostaje symbolem ofiar wszystkich tych, którzy stawiali opór i walczyli z komunizmem, nawet za cenę własnego życia.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona