Indyjski arcybiskup Raphael Cheenath, świadek pogromów chrześcijan w Orisie, będzie przebywał w Polsce od 2 do 13 listopada br. na zaproszenie Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Podczas spotkań w Warszawie, Włocławku, Toruniu, Wrocławiu i Zduńskiej Woli będzie dzielił się świadectwem Kościoła prześladowanego.
Decyzją biskupów polskich w tym roku, 8 listopada, po raz pierwszy będziemy obchodzić Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Pamięcią ogarniemy zwłaszcza Indie, gdzie trwają pogromy chrześcijan.
W poniedziałek, 2 listopada, do Polski przybędzie abp Raphael Cheenath z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar. Bhubaneswar jest stolicą indyjskiego stanu Orisa, gdzie w Boże Narodzenie 2007 r. rozpoczęły się zintensyfikowane ataki na chrześcijan i trwają po dziś dzień.
We wtorek, 3 listopada, weźmie on udział w Mszy św. sprawowanej o godz. 18.00 w katedrze warszawsko-praskiej. Po Eucharystii odbędzie się tam spotkanie z młodzieżą.
W dniu kolejnym arcybiskup będzie mówił o prześladowaniach chrześcijan podczas konferencji prasowej, zapowiadającej I Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, którą w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie organizuje Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Rozpocznie się ona o godz. 12.00. Po konferencji arcybiskup uda się do Włocławka, gdzie w seminarium duchownym spotka się z biskupem diecezjalnym Wiesławem Meringiem i seminarzystami. Następnie przejedzie do Torunia, gdzie będzie rozmawiał ze studentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
W czwartek, 5 listopada, hierarcha spotka się w Toruniu z biskupem toruńskim Andrzejem Suskim. Później pojedzie do Wrocławia. W katedrze, gdzie o godz. 20.00 rozpocznie się dyskusja na temat niedzieli solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, weźmie udział w spotkaniu z młodzieżą.
Następnego dnia po porannej modlitwie z alumnami Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, biskup z Indii spotka się ze studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego. O godz. 18.30 w katedrze wrocławskiej będzie sprawowana Msza św. w intencji Kościoła prześladowanego, podczas której abp Cheenath wygłosi kazanie.
W sobotę, 7 listopada, abp Cheenath odprawi Mszę św. w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli. Po Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 18.00, odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej Kościoła Prześladowanego, którego rozważania poświęcone będą poszczególnym krajom, w których chrześcijanie są prześladowani.
W Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, 8 listopada, abp Raphael Cheenath będzie koncelebrował Mszę św. w kościele św. Krzyża w Warszawie o godz. 9.00, transmitowanej przez program I Polskiego Radia. Wygłosi kazanie na temat pogromów chrześcijan w Indiach. Biskup weźmie później udział w programie telewizyjnym „Między Ziemią a Niebem”, który będzie poświęcony prześladowaniom chrześcijan na świecie.
Telewizja Polska objęła Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym patronatem medialnym i w dniach od 4-8 listopada będzie emitować spoty przedstawiające problem prześladowań chrześcijan.
Abp Cheenath nazywany jest rzecznikiem indyjskich biednych i odrzuconych i orędownikiem chrześcijan prześladowanych przez ekstremistów religijnych, próbujących wymóc na nich konwersję na hinduizm. Tylko w stanie Orisa hinduiści zamordowali w minionym roku ponad 100 chrześcijan, dopuszczając się na nich ataków szczególnego okrucieństwa i bestialstwa. Chrześcijanie, wyłącznie z powodu swej wiary, byli żywcem podpalani, dopuszczano się na nich zbiorowych gwałtów, rąbano siekierami, kamienowano. Ofiarami prześladowań padali i wciąż padają nie tylko katolicy, lecz także członkowie innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.
Abp Raphael Cheenath urodził się 29 grudnia 1934 roku w miejscowości Pallissery, w diecezji Trichur w stanie Kerala. Wywodzi się z najstarszej chrześcijańskiej wspólnoty, która przyjęła wiarę od św. Tomasza Apostoła. Jest drugim z jedenaściorga dzieci. Jego starsza siostra została karmelitanką (wschodniego rytu) w Kerala.
Studia wyższe ukończył w swoim mieście, Cherpu. W 1953 roku wstąpił do zakonu werbistów. Licencjat z filozofii i teologii uzyskał na Papieskim Wydziale w Pune, gdzie jako 29-latek został wyświęcony na kapłana w 1963 roku. W pierwszych latach swojego kapłaństwa był wychowawcą seminarzystów – najpierw 4 lata w niższym seminarium w Changanasherry w stanie Kerala, a następnie 5 lat w Wyższym Seminarium Papieskim w Pune – jako dyrektor ekonomiczny, prefekt, rektor, mistrz nowicjatu, ojciec duchowny i wiceprowincjał.
W 1972 roku został wybrany prowincjałem werbistów w południowej prowincji Indii. Był nim zaledwie sześć miesięcy, bowiem w czasie kapituły generalnej zgromadzenia w 1972 roku został wybrany jednym z sześciu radnych generalnych werbistów w Rzymie. Mimo pięcioletniej kadencji, dwa lata później, w lutym 1974 roku, został mianowany przez papieża Pawła VI biskupem i powrócił do Indii – do diecezji Sambalpur z siedzibą w Rourkela. Jako zawołanie biskupie wybrał wówczas cytat z listów św. Pawła oddający jego posłannictwo misyjne: „Stać się wszystkim dla wszystkich” (1 Kor 9, 22).
W 1979 roku diecezja ta została podzielona na dwie części – Rourkela i Sambalpur. Wówczas bp Cheenath przeniósł się z do miasta Sambalpur. W tym czasie został wybrany sekretarzem Regionalnej Konferencji Biskupów Orisa. Zajmował się także apostolatem biblijnym i katechetycznym w regionie (należało do niego 5 diecezji).
Jan Paweł II mianował 11 sierpnia 1985 roku bp. Cheenatha arcybiskupem Cuttack-Bhubaneswar. W tym samym roku został on wybrany przewodniczącym Regionalnej Konferencji Biskupów stanu Orisa. W 1987 roku został mianowany członkiem zarządu indyjskiej Caritas, a dwa lata później został przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości, Rozwoju i Pokoju Konferencji Katolickich Biskupów Indii (CBCI - Catholic Bishops’ Conference of India).
Oprócz rodzinnego języka Malayalam, włada także innymi językami indyjskimi: Hindi, Sadri i Oriya. Mówi także biegle po angielsku, uczył się także łaciny i niemieckiego.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.