MEN w środę przedstawi podstawy programowe - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska. Jak mówiła, znajdą się w nich m.in. podstawy programowania, podstawy gry w szachy; będą też "wzmocnione" języki obce i historia.
Zalewska w środę w TVP Info wyraziła nadzieję, że nowe podstawy programowe "usatysfakcjonują nauczycieli i będą odpowiadały poziomowi i oczekiwaniom dzieci".
"O godz. 13.30 pan Kopeć (wiceminister edukacji) będzie je (podstawy programowe) prezentował. Mogę powiedzieć jedno: do wczesnoszkolnej edukacji, do (klas) 1-3 mamy podstawy programowe, które uwzględniają nasze zapowiedzi, które wynikały z debat; podkreślone jest czytanie, będą podstawy programowania, bo taki jest wymóg cywilizacyjny, i będą podstawy gry w szachy, to m.in. badania, które mówiły o tym, że w ten sposób trzeba wzmocnić nauczanie matematyki" - powiedziała szefowa MEN.
Jak mówiła, zostaną też "wzmocnione" języki obce i historia, ale też pozostałe przedmioty.
Zalewska nie chciała zdradzić dalszych szczegółów podstawy programowej. "O 13.30 umówiłam się z dziennikarzami i obywatelami, że wszystko pokażemy razem" - wyjaśniła.
Szefowa MEN zapowiadała wcześniej, że do końca listopada przedstawi nowe podstawy programowe (opisujące, co uczeń powinien umieć, kończąc dany etap edukacji), towarzyszące wprowadzeniu nowej struktury szkół. Jako pierwsi zgodnie z nimi uczyć się będą uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły branżowej. To od tych klas rozpocznie się jesienią 2017 r. zmiana w nauczaniu. Nowa podstawa będzie wprowadzana stopniowo, tak by docelowo objąć wszystkie roczniki.
Brak podstaw programowych, zbyt mało czasu na ich przygotowywanie i zapoznanie się z nimi - to niektóre z najczęściej wysuwanych zarzutów wobec reformy edukacji.
Zgodnie z planowaną przez rząd reformą w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby się rozpocząć od roku szkolnego 2017/2018.
We wtorek Sejm rozpoczął prace nad projektami ustaw wprowadzającymi reformę: Prawem Oświatowym i Przepisami wprowadzającymi Prawo Oświatowe.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.