Co z dokumentem nt. anglikanów?

Opóźnienie w opublikowaniu konstytucji apostolskiej odnośnie do możliwości tworzenia ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów, którzy zdecydowali się na pełną jedność ze Stolicą Piotrową wynika wyłącznie z przyczyn technicznych – stwierdził ks. Federico Lombardi SI. Rzecznik prasowy Watykanu opublikował komunikat w związku ze spekulacjami włoskiego watykanisty, Andrei Tornielliego.

Twierdził on jakoby przyczyną tych opóźnień były kwestie dotyczące obowiązywalności celibatu przyszłych duchownych tych nowych struktur kościelnych.
Ks. Lombardi cytuje wypowiedź prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Williama Levady, który zaprzecza jakoby istniały jakiekolwiek podstawy do takich spekulacji. Opóźnienie ma charakter ściśle techniczny, to znaczy chodzi o zapewnienie spójności języka kanonicznego oraz przypisów. Problem tłumaczeń ma znaczenie drugorzędne. „Decyzja, by nie opóźniać publikacji i nie czekać na oficjalny tekst łaciński, który będzie opublikowany w Acta Apostolicae Sedis podjęta została już jakiś czas temu” – twierdzi kard. Levada. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary cytuje brzmienie tekstu roboczego artykułu VI planowanego dokumentu. Brzmi on obecnie następująco:

§1 Ci, którzy posługiwali jako diakoni, księża czy biskupi anglikańscy spełniają wymagania stawiane przez prawo kanoniczne oraz nie mają innych przeszkód prawnych mogą być przez ordynariusza zaakceptowani jako kandydaci do Sakramentu Święceń w Kościele katolickim. W przypadku duchownych żonatych należy przestrzegać norm zawartych w encyklice Pawła VI Sacerdotalis coelibatus, n. 42 oraz w innych dokumentach Stolicy Apostolskiej. Duchowni nieżonaci muszą poddać się normie celibatu kapłańskiego zgodnie z kanonem 277§1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

§2. Ordynariusz przestrzegając w pełni dyscypliny celibatu duchowieństwa w Kościele łacińskim z zasady dopuszczać będzie do święceń kapłańskich jedynie celibatariuszy. Może też zwrócić się do Biskupa Rzymu, by zezwolił na udzielenie święceń kapłańskich mężczyznom żonatym, jako odstępstwa od kanonu 277§1 KPK. Ma to się dziać rozpatrując każdy przypadek indywidualnie, zgodnie z obiektywnymi kryteriami zatwierdzonymi przez Stolicę Apostolską.

Kard. Levada zaznacza, że artykuł ten należy rozumieć jako spójny z bieżącą praktyką Kościoła, zgodnie z którą żonaci byli duchowni anglikańscy mogą zostać dopuszczeni do posługi kapłańskiej w Kościele katolickim na podstawie indywidualnych procedur. Jeśli chodzi o przyszłych seminarzystów, możliwość składania próśb o zwolnienie z reguły celibatu rozważana była jedynie spekulatywnie. Z tego względu obiektywne kryteria dotyczące takiej możliwości (np. żonaci klerycy przygotowujący się już do kapłaństwa) powinny wypracowywać wspólnie ordynariaty personalne i poszczególne konferencje episkopatów, a następnie przedkładać je do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską.

Jak informuje rzecznik Watykanu, prefekt Kongregacji Nauki Wiary twierdzi, iż praca techniczna nad konstytucją apostolską zostanie zakończona do końca przyszłego tygodnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
28°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »