„Pragnę zachęcić was do kontynuowania z entuzjazmem, poświęceniem i nadzieją waszej nadzwyczajnej historii, «dla chwały Boga i pożytku ludzi»” – napisał Papież w przesłaniu do Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych, czyli księży pijarów, z okazji rozpoczynającego się Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego.
Wiąże się on z dwiema rocznicami: 400. ich istnienia i 250. kanonizacji ich założyciela, św. Józefa Kalasantego.
W swym liście Franciszek zauważa, że nadal aktualne są wyzwania, jakie stały u początków założenia zakonu: dzieci i młodzież potrzebują „chleba pobożności i wiedzy”, ubodzy wołają o pomoc, a świat potrzebuje przemiany wartościami ewangelicznymi, które powinno się nieść do wszystkich ludów. Dlatego ważne jest, aby powrócić do źródła i przypominać sobie, kim są pijarzy i do czego zostali powołani.
„Zachęcam was – pisze Papież – abyście przeżyli ten rok jako nowe «Zesłanie Ducha Świętego na wasz zakon». Pozwólcie, żeby wspólny dom Szkół Pobożnych napełnił się Duchem Świętym, tak by zrodziła się w was jedność potrzebna do nieustannego rozwijania właściwej wam misji w świecie, przezwyciężając strach i bariery wszelkiego typu”.
W przesłaniu skierowanym do pijarów Franciszek wskazuje także na potrzebę pedagogiki ewangelizacyjnej, która stanowi najlepszy środek „do przemiany serc i otaczającej nas rzeczywistości w harmonii z Królestwem Bożym”. Dlatego potrzeba prawdziwych wychowawców, którzy pomogą dzieciom i młodzieży wzrastać poczynając od głębokich podstaw, ukażą im Chrystusa i będą towarzyszyli im w ich drodze życia.
Podejmując temat życia zakonnego Ojciec Święty napisał, że nie może pominąć tego, „co czuje ze szczególną siłą”, a mianowicie wyboru drogi ciągłego i zdecydowanego uniżenia. „Iść za Jezusem – podkreślił Papież – znaczy naśladować Go w uniżeniu, dojść, tak jak On, do samej głębi człowieczeństwa, do naszego przemijania i tam stać się sługą tak jak Jezus, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu (por. Mt 20, 28)”.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.