Marszałek Senatu Stanisław Karczewski udaje się z trzydniową wizytą na Białoruś.
Karczewski mówił, że jednym z kluczowych punktów jego wizyty będzie udział w ratyfikowaniu przez białoruski parlament porozumienia pomiędzy polskim a białoruskim rządem o współpracy w dziedzinie edukacji. Porozumienie dotyczy wymiany nauczycieli, młodzieży i studentów, nauczania języka polskiego oraz współpracy naukowej. "To bardzo dobra podstawa do dalszych kontaktów" - powiedział.
Jak podkreślił, jego wizyta stanowi powrót do starań o nawiązanie dobrych stosunków z Białorusią.
Do rozmowy z prezydentem Białorusi dojdzie w poniedziałek. Obok Łukaszenki marszałek Senatu spotka się także z premierem Białorusi Andriejem Kobiakowem oraz przewodniczącymi obu izb Zgromadzenia Narodowego: Rady Republiki Michaiłem Miasnikowiczem i Izby Reprezentantów Uładzimirem Andrejczanką.
Według Karczewskiego wśród tematów rozmów znajdzie się kwestia Związku Polaków na Białorusi. "Jest gotowość ze strony władz białoruskich do rozwiązania tego problemu" - podkreślił marszałek Senatu. Jak dodał, rozmowy w tej sprawie już zostały rozpoczęte. "Będziemy rozmawiali o legalizacji Związku, ale też o tym, by majątek Związku, szkoły i Domy Polskie, wrócił do prawowitych właścicieli - w zarząd Związku Polaków na Białorusi" - podkreślił.
Obecnie Związek Polaków na Białorusi nie jest uznawany przez władze w Mińsku. Gdy w 2005 r. na prezesa Związku została wybrana Andżelika Borys, władze białoruskie, nie uznając tego wyboru, doprowadziły do powtórzenia wyborów, czego z kolei nie uznały władze polskie.
Podczas rozmów zostanie poruszona także kwestia dostępu do telewizji Polonia na Białorusi, współpracy handlowej w obszarze rolnictwa, małym ruchu granicznym.
W poniedziałek zaplanowano także podpisanie wspólnego oświadczenia o współpracy pomiędzy Senatem a Radą Republiki. We wtorek marszałek Senatu wraz z delegacją złoży wieniec w Kuropatach, miejscu masowych grobów ofiar stalinowskich represji.
Polska delegacja odwiedzi także Krajowe Centrum Naukowo-Praktyczne Onkologii, Hematologii i Immunologii Dziecięcej. Spotka się ze studentami i wykładowcami na Wydziale Filologicznym Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Karczewski spotka się także z Polakami zamieszkałymi w tym kraju oraz z przedstawicielami opozycji.
Karczewski mówił, że wizyty polskich władz na Białorusi stanowią odpowiedź na starania Mińska o nawiązanie poprawnych relacji z krajami Unii Europejskiej.
UE zniosła sankcje wobec Białorusi 15 lutego br. nałożone w odpowiedzi na represje wobec białoruskich opozycjonistów.
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się na zniesienie sankcji wobec 170 obywateli Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, oraz trzech białoruskich firm. Na liście objętych restrykcjami pozostały jeszcze cztery osoby, członkowie służb bezpieczeństwa Łukaszenki, podejrzewani o udział w niewyjaśnionym zaginięciu przeciwników politycznych białoruskiego prezydenta. W mocy pozostaje też embargo na broń.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.