Konferencja Biskupów RPA przygotowuje specjalną kampanię pod hasłem „Kościół przy piłce” - powiedział ordynariusz diecezji Aliwal, bp Michael Wüstenberg.
Hierarcha zaznaczył, że Kościół podjął też pewne inicjatywy adresowane do młodzieży. Na terenie jego diecezji rozpoczęła się już akcja, w ramach której grupy wyspecjalizowanych współpracowników kościelnych jeżdżą od miejscowości do miejscowości autobusami, prowadząc akcję „integracji przez sport”.
Dla większości mieszkańców diecezji Aliwal mundial będzie wydarzeniem dość odległym. Najbliższy stadion, na którym będą rozgrywane mecze, jest oddalony o ok. 200 km. Przy bardzo skromnych dochodach prawie nikt nie będzie mógł sobie pozwolić, by pojechać na mistrzostwa. Hierarcha przyznał, że choć Afryka jest kontynentem zasobnym, to z jego bogactwa szerokie warstwy ludności nie czerpią korzyści. Bp Wüstenberg nie zgadza się z twierdzeniem, jakoby pod względem gospodarczym RPA stała wyżej niż inne kraje kontynentu afrykańskiego. „Tak sądzą Europejczycy, ja byłbym bardziej ostrożny” - powiedział. Dodał, że warstwa ludzi zamożnych i bardzo zamożnych jest niewielka, a rzesze społeczeństwa żyją w ubóstwie.
Bp Michael Wüstenberg ma 55 lat, pochodzi z Niemiec. W Afryce pracuje od 17 lat. Biskupem Aliwal mianował go w 2007 papież Benedykt XVI. W tej diecezji, leżącej w słabo rozwiniętym regionie, z którego ludzie emigrują w poszukiwaniu lepszych warunków życia, mieszka ok. 37 tys. katolików, a więc ok. ośmiu procent społeczeństwa RPA.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.