Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że aby walczyć z zapaleniem płuc u dzieci, jak to ujęła - ich największym zabójcą, potrzebuje w ciągu najbliższych sześciu lat 39 mld dolarów.
Z okazji pierwszego Światowego Dnia Zapalenia Płuc w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) ogłaszają globalny plan, mający na celu uratowanie przed śmiercią na pneumonię ponad 5 mln dzieci.
Kwota, o którą apelują obie agendy ONZ, jest mniejsza, niż wydatki na leczenie AIDS, czy malarii, choć zapalenie płuc zabija o wiele więcej dzieci, niż wspólnie różyczka oraz obie te choroby.
"To po prostu największy zabójca, o którym ludzie nie słyszeli" - twierdzi cytowany przez Associated Press ekspert ds. zdrowia publicznego z uniwersytetu Johna Hopkinsa i doradca WHO oraz UNICEF-u, Orin Levine. WHO szacuje, że zapalenie płuc powoduje corocznie około 20 proc. zgonów dzieci, podczas gdy AIDS zabija w roku około 2 proc.
ONZ promuje różne strategie: od szczepień, aż po ogólne interwencje, które mają na celu rozwój gosdpodarczy. Zapalenie płuc w wielu przypadkach wynika z niedożywienia i ubóstwa.
Globalny fundusz na rzecz szczepień dzieci (GAVI) wierzy, że uda się zebrać 4 mld dolarów, aby do 2015 roku można było przeciw pneumonii zaszczepić 130 mln dzieci z 42 państw najuboższych.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.