Wynik włoskiego referendum zadecydował nie tylko o końcu premiera Matteo Renziego, ale i o fiasku całego procesu reform przez niego firmowanego. Teraz czeka nas okres niepokojów nie tylko nad Tybrem, a włoskie wstrząsy mogą spowodować wielkie trzęsienie ziemi w całej Europie.
Koniec włoskiego Obamy, początek włoskiego Trumpa?
Matteo Renzi stwierdził kiedyś, że jest fanem House of Cards. Niektórzy dziennikarze porównywali nawet jego historie zdobycia władzy do fabuły popularnego serialu z Kevinem Spacey. Prawdziwa polityka to jednak nie serial telewizyjny. Premier Włoch przelicytował, kiedy próbując wyjść z impasu, zapowiedział dymisję w wypadku przegranej w referendum. Szczyt popularności miał on już dawno za sobą. Jego reformy nie pomogły znacząco włoskiej gospodarce. Wzrost gospodarczy nie przekracza 1 proc. a sytuacja na rynku pracy nie uległa radykalnej poprawie. W szybkim tempie rośnie nie tylko zadłużenie państwa, ale i gospodarstw domowych. Rządowa pomoc dla włoskiego systemu bankowego, któremu grozi fala bankructw, blokuje Komisja Europejska. W tej atmosferze, referendum, które stało się plebiscytem popularności premiera Renziego, zdecydowało o końcu kariery polityka, porównywanego jeszcze niedawno do Baracka Obamy.
Wynik referendum to powód do zmartwień nie tylko dla elit rzymskich, ale i brukselskich. Po ogłoszeniu rezultatów znacząco spadł kurs Euro, a wraz z nim Złotego. Włochy czeka teraz trudny okres do nowych wyborów. Czwarta gospodarka Unii Europejskiej nie ma teraz silnego przywództwa, a co więcej, nie ma jakichkolwiek perspektyw na kontynuowanie procesu reform. A nowe wybory mogą dać władzę byłemu komikowi, nazywanemu włoskim Donaldem Trumpem, Beppe Grillo. Jego założony zaledwie 7 lat temu Ruch 5 Gwiad staje się liderem sondaży. Partia ta głosi oryginalne połączenie haseł ekologicznych i poparcia dla demokracji bezpośredniej z eurcosceptycyzmem i sprzeciwem wobec imigracji, a w Europarlamencie pozostają w sojuszu z Nigelem Faragem. Zmęczeni kryzysem Włosi, obrażeni na Unię Europejską, mogą nie tylko dać władze ruchowi, ale i zechcieć poprzeć rezygnację ze wspólnej waluty w zapowiadanym przez jego liderów referendum. A jeśli niepokoje po Brexicie udało się z trudem opanować, to wyjście Włoch ze Strefy Euro może być tą kostką domina, która wywoła panikę nie tylko na rynkach finansowych, ale może zburzyć cały gmach Eurolandu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.