Reklama

Na rzecz prześladowanych współbraci

Kościół katolicki w Polsce 8 listopada będzie po raz pierwszy obchodził Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tego dnia przypada także Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół, odbywający się pod patronatem Światowego Aliansu Ewangelicznego.

Reklama

- Jesteśmy przekonani, że wspólnymi siłami zdołamy pobudzić do zaangażowania jeszcze więcej naszych rodaków – mówi pastor Maciej Wilkosz, prezes Stowarzyszenia Głos Prześladowanych Chrześcijan, które od kilku lat organizuje w Polsce Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół.

W Polsce stowarzyszenie działa od 2007 r. Głos Prześladowanych Chrześcijan niesie pomoc duchową i materialną rodzinom osób, których dotknęły prześladowania, zachęca cierpiących chrześcijan do postawy bezwzględnej miłości. Działa na rzecz jedności wszystkich wierzących, udzielając pomocy niezależnie od przynależności wyznaniowej i przez ujawnianie i nagłaśnianie okrucieństw popełnianych na chrześcijanach.

Jak informuje pastor Maciej Wilkosz, stowarzyszenie przygotowało wiele materiałów zachęcających do modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Muzycy Piotr Kominek i Beata Bednarz nagrali piosenkę, która ma stanowić apel do ludzkich serc, by przejęły się losem prześladowanych. - Piosenkę i klip będziemy udostępniać bezpłatnie wszystkim zainteresowanym - zapowiada. - Opracowaliśmy też profesjonalne polskie wersje dwóch filmów ze świadectwami prześladowanych chrześcijan: "Dżihad na wyspach Indonezji" oraz "Wiara wypróbowana w ogniu" (jest to 10 świadectw z siedmiu różnych krajów). W Warszawie zostanie wystawiona w listopadzie ekspozycja 150 fotografii poświęcona prześladowaniom chrześcijan.

Pierwszy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół odbył się w 1997 dzięki staraniom Światowej Społeczności Ewangelicznej (WEF – World Evengelical Fellowship), we współpracy z różnymi Kościołami i organizacjami. Wzięło w nim wtedy udział około 7000 kościołów. Od tego czasu IDOP stał się największą inicjatywą modlitewną tego typu na świecie.

Za przygotowanie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym odpowiada katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP), która w Polsce ma swoje biuro od 2006 r. PKwP niesie pomoc dla uchodźców i prześladowanych chrześcijan, pomaga odbudowywać zniszczone przez wojny lub kataklizmy. Wspiera też kształcenie ubogich księży i zakonników, niesie wsparcie siostrom z zakonów kontemplacyjnych.

Na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, obchodzony po raz pierwszy 8 listopada, organizacja przygotowała dla wszystkich parafii w Polsce materiały liturgiczne. Znajdują się w nim homilie, modlitwa powszechna i modlitwa za prześladowany Kościół.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest także organizatorem wizyty indyjskiego arcybiskupa Raphaela Cheenatha w Polsce. Od 2 do 13 listopada br. podczas spotkań w Warszawie, Włocławku, Toruniu, Wrocławiu i Zduńskiej Woli będzie on dzielił się świadectwem Kościoła prześladowanego. W Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, 8 listopada, abp Raphael Cheenath będzie koncelebrował Mszę św. w kościele św. Krzyża w Warszawie o godz. 9.00, transmitowanej przez program I Polskiego Radia. Wygłosi kazanie na temat pogromów chrześcijan w Indiach. Biskup weźmie później udział w programie telewizyjnym „Między Ziemią a Niebem”, który będzie poświęcony prześladowaniom chrześcijan na świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama