Szwecja: Zgoda na Gazociąg Północny

Szwecja wyraża zgodę na przebieg rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku przez jej strefę ekonomiczną, będzie się jednak przyglądać wpływowi inwestycji na środowisko - ogłoszono w czwartek w Sztokholmie.

"Rząd pozwala (spółce) Nord Stream na budowę gazociągu na wodach międzynarodowych wewnątrz szwedzkiej strefy ekonomicznej" - oznajmił minister środowiska Andreas Carlgren na konferencji prasowe. Wyjaśnił: "Nie mamy podstaw sprzeciwiać się tej inwestycji, ponieważ gazociąg przebiegać będzie przez wody międzynarodowe. W związku z tym nie możemy zmonopolizować decyzji w tej sprawie".

Carlgren przedstawił statystykę, z której ma wynikać, że Szwecja bardzo dokładnie przeanalizowała wniosek Nord Stream, inwestora gazociągu. Szwedzkie instytucje wielokrotnie odsyłały inwestorowi wnioski prosząc o poprawki, a cały proces trwał aż 23 miesiące.

Ostateczny przebieg i zabezpieczenia przedstawione przez konsorcjum Nord Stream są, zdaniem ministra, optymalne.

W ocenie Carlgrena budowa dwóch nitek gazociągu nie zaszkodzi rybołówstwu, ponieważ będzie prowadzona w okresie braku aktywności rozrodczej dorsza.

Minister zaprzeczył również, jakoby na pozytywną decyzję w sprawie gazociągu wpływ wywarła Rosja. "Braliśmy pod uwagę wyłącznie kwestie ochrony środowiska" - podkreślił.

Jeszcze w czwartek zgoda na przebieg gazociągu ma zostać ogłoszona przez Finlandię. Szwedzki minister twierdzi, że zbieżność dat jest przypadkowa.

Opozycyjna w Szwecji socjaldemokracja ostro skrytykowała decyzję rządu. Według jej przedstawicieli po ewentualnym dojściu do władzy w przyszłym roku, kiedy planowane są wybory, partia postara się zmienić decyzję Szwecji w tej sprawie.

Wcześniej na budowę Gazociągu Północnego zgodziła się Dania. Nord Stream będzie potrzebować jeszcze oficjalnej zgody Rosji i Niemiec, ale wydaje się to już tylko formalnością.

Gazociąg Północny ma się składać z dwóch równoległych nitek biegnących po dnie Morza Bałtyckiego z rosyjskiego Wyborga do Greifswaldu w Niemczech. Budowa gazociągu ma kosztować 7,5 miliarda euro, a pierwsza dostawa gazu jest planowana na jesień 2011 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »