Nocne zwiedzanie zbudowanego w okresie międzywojennym gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przy dźwiękach standardów jazzowych oraz wystawa sprzętu wojskowego i pokazy musztry paradnej - to planowane atrakcje tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Katowicach.
Śląski Urząd Wojewódzki otworzy dla wszystkich swe wejście od strony Placu Sejmu Śląskiego w poniedziałek po południu. Chętni od godz. 18 będą mogli zwiedzić gmach Urzędu w niecodziennej oprawie - w Sali Marmurowej będzie można zobaczyć pokazy tańców towarzyskich, a w Sali Złotej posłuchać zespołu grającego standardy jazzowe.
Trasa zwiedzania rozpocznie się od półkolistej sali Sejmu Śląskiego, na której wzorowana jest sala Sejmu w Warszawie. Wejście do niej prowadzi przez westybul - pomieszczenie o wysokości trzech pięter, przypominające renesansowy dziedziniec z krużgankami. Sąsiadują z nim używane obecnie przy ważnych wydarzeniach sale - Marmurowa, Błękitna i Złota.
Dalej trasa, której pokonanie zostanie nagrodzone ozdobnym zaświadczeniem o niecodziennej wizycie w urzędzie, zaprowadzi m.in. do gabinetu obecnego wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Wojewoda urzęduje dziś w historycznym mieszkaniu pierwszego gospodarza gmachu - wojewody Michała Grażyńskiego.
W podziemiach Urzędu będzie można obejrzeć basen, zaprojektowany jako zabezpieczenie przed złodziejami chcącymi obrabować mieszczący się nad nim skarbiec śląski, w którym przechowywano przed wojną sztaby szlachetnych metali. Konstrukcja basenu przewidywała zalanie ewentualnego podkopu, ale też - od dołu - samego skarbca.
W pobliżu położony jest dawny piwniczny magazyn żywności z windą prowadzącą do kuchni wojewody. Wyjątkowo - raz w roku, w Święto Niepodległości - udostępniane są też inne ciekawe fragmenty podziemi, m.in. korytarz prowadzący do oddalonej o ok. 200 m przedwojennej willi wojewody przy ul. Powstańców.
Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego to jeden z najciekawszych i największych budynków na Górnym Śląsku. Postał w latach 1925-1929. Jego budowę uwarunkowało utworzenie w 1922 r. woj. śląskiego - na uzyskanej przez Polskę po I wojnie światowej części Górnego Śląska. Region w okresie międzywojennym miał szeroką autonomię, w tym odrębny Sejm oraz Skarb Śląski; budynek zaprojektowano z uwzględnieniem ich potrzeb.
Klasycystyczny gmach składa się z czterech głównych skrzydeł; wewnątrz mieści się kolista część sejmowa. Obiekt liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ma pod ziemią. Kubatura budynku wynosi ponad 161 tys. metrów sześciennych. Jest w nim ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, a obwód głównego korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m.
Zwiedzanie urzędu zakończy się o drugiej w nocy. Rano główne uroczystości rozpocznie msza św. za Ojczyznę w Archikatedrze Chrystusa Króla. Początek da im występ orkiestry górniczej, mszę o godz. 10.30 będzie celebrował metropolita katowicki Damian Zimoń. Potem uroczystości przeniosą się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po oficjalnej części z apelem poległych, salwą honorową i złożeniem kwiatów, orkiestra wojskowa i pododdziały honorowe: wojska, policji, straży granicznej oraz straży pożarnej, wezmą udział w defiladzie. Po jej zakończeniu odbędzie się pokaz musztry paradnej orkiestry wojsk lądowych z Bytomia.
O godz. 14 w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarta zostanie wystawa sprzętu wojskowego połączona z przygotowanymi przez grupy rekonstrukcyjne pokazami tematycznymi. Będzie można zobaczyć: szpital wojskowy z czasu II wojny światowej, posterunek policji państwowej z okresu międzywojennego, stanowisko strzelców karpackich, poligon wojskowy z lat 70-tych XX w. i współczesne uzbrojenie wojska polskiego.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.