Nocne zwiedzanie zbudowanego w okresie międzywojennym gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przy dźwiękach standardów jazzowych oraz wystawa sprzętu wojskowego i pokazy musztry paradnej - to planowane atrakcje tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Katowicach.
Śląski Urząd Wojewódzki otworzy dla wszystkich swe wejście od strony Placu Sejmu Śląskiego w poniedziałek po południu. Chętni od godz. 18 będą mogli zwiedzić gmach Urzędu w niecodziennej oprawie - w Sali Marmurowej będzie można zobaczyć pokazy tańców towarzyskich, a w Sali Złotej posłuchać zespołu grającego standardy jazzowe.
Trasa zwiedzania rozpocznie się od półkolistej sali Sejmu Śląskiego, na której wzorowana jest sala Sejmu w Warszawie. Wejście do niej prowadzi przez westybul - pomieszczenie o wysokości trzech pięter, przypominające renesansowy dziedziniec z krużgankami. Sąsiadują z nim używane obecnie przy ważnych wydarzeniach sale - Marmurowa, Błękitna i Złota.
Dalej trasa, której pokonanie zostanie nagrodzone ozdobnym zaświadczeniem o niecodziennej wizycie w urzędzie, zaprowadzi m.in. do gabinetu obecnego wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Wojewoda urzęduje dziś w historycznym mieszkaniu pierwszego gospodarza gmachu - wojewody Michała Grażyńskiego.
W podziemiach Urzędu będzie można obejrzeć basen, zaprojektowany jako zabezpieczenie przed złodziejami chcącymi obrabować mieszczący się nad nim skarbiec śląski, w którym przechowywano przed wojną sztaby szlachetnych metali. Konstrukcja basenu przewidywała zalanie ewentualnego podkopu, ale też - od dołu - samego skarbca.
W pobliżu położony jest dawny piwniczny magazyn żywności z windą prowadzącą do kuchni wojewody. Wyjątkowo - raz w roku, w Święto Niepodległości - udostępniane są też inne ciekawe fragmenty podziemi, m.in. korytarz prowadzący do oddalonej o ok. 200 m przedwojennej willi wojewody przy ul. Powstańców.
Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego to jeden z najciekawszych i największych budynków na Górnym Śląsku. Postał w latach 1925-1929. Jego budowę uwarunkowało utworzenie w 1922 r. woj. śląskiego - na uzyskanej przez Polskę po I wojnie światowej części Górnego Śląska. Region w okresie międzywojennym miał szeroką autonomię, w tym odrębny Sejm oraz Skarb Śląski; budynek zaprojektowano z uwzględnieniem ich potrzeb.
Klasycystyczny gmach składa się z czterech głównych skrzydeł; wewnątrz mieści się kolista część sejmowa. Obiekt liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ma pod ziemią. Kubatura budynku wynosi ponad 161 tys. metrów sześciennych. Jest w nim ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, a obwód głównego korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m.
Zwiedzanie urzędu zakończy się o drugiej w nocy. Rano główne uroczystości rozpocznie msza św. za Ojczyznę w Archikatedrze Chrystusa Króla. Początek da im występ orkiestry górniczej, mszę o godz. 10.30 będzie celebrował metropolita katowicki Damian Zimoń. Potem uroczystości przeniosą się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po oficjalnej części z apelem poległych, salwą honorową i złożeniem kwiatów, orkiestra wojskowa i pododdziały honorowe: wojska, policji, straży granicznej oraz straży pożarnej, wezmą udział w defiladzie. Po jej zakończeniu odbędzie się pokaz musztry paradnej orkiestry wojsk lądowych z Bytomia.
O godz. 14 w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarta zostanie wystawa sprzętu wojskowego połączona z przygotowanymi przez grupy rekonstrukcyjne pokazami tematycznymi. Będzie można zobaczyć: szpital wojskowy z czasu II wojny światowej, posterunek policji państwowej z okresu międzywojennego, stanowisko strzelców karpackich, poligon wojskowy z lat 70-tych XX w. i współczesne uzbrojenie wojska polskiego.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.