Idą ciężkie mrozy

Od czwartku nad Polskę nadciągną mrozy. W nocy z czwartku na piątek temperatura na Suwalszczyźnie i w kotlinach karpackich może spaść do minus 20 st. C. Na Pomorzu do czwartku stan wód w rzekach przekroczy poziom alarmowy - poinformowali w środę eksperci IMGW.

"Od czwartku zaczyna się silne ochłodzenie. Z północnego zachodu zacznie do nas napływać arktyczne coraz mroźniejsze powietrze" - poinformowała w środę podczas konferencji prasowej synoptyk Maria Waliniowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB (IMGW). W czwartek temperatura maksymalna wyniesie od -12 st. Celsjusza na Suwalszczyźnie, -7 st. C. w centrum kraju, do -2 st. C. na zachodzie.

"Od czwartku wieczorem mówimy już o dużym mrozie. Z czwartku na piątek temperatura na Suwalszczyźnie i w kotlinach karpackich może spaść do -20 st. C.; w centrum -12 st., na zachodzie -7 st." - powiedziała Waliniowska. Taka temperatura utrzyma się również w piątek. Na Suwalszczyźnie będzie -14 st. C., -10 st. w centrum; a -6 st. na pozostałym obszarze. Mróz ma utrzymać się również w sobotę i niedzielę. Na Podlasiu, Suwalszczyźnie, w kotlinach górskich prognozowane jest -18 st. C. Na pozostałym obszarze od -15 do -10 st. C.

Waliniowska przypomniała, że w środę różnica ciśnień między Gdańskiem a Zakopanem wynosi ponad 25 hPa, stąd silny i porywisty wiatr, zwłaszcza na Pomorzu. "Na Pomorzu wiatr będzie wiał z prędkością do 90 km na godzinę, prędkość będzie się utrzymywać również w nocy (z 4 na 5 stycznia - PAP)" - poinformowała. Dodała, że nad samym morzem, na Wybrzeżu Środkowym, porywy wiatru mogą wynosić nawet do 100 km na godzinę. Na zachodzie kraju można się spodziewać porywów wiatru rzędu 70-80 km, a na pozostałym obszarze - do 65 km na godzinę. W czwartek porywy na Wybrzeżu mają być już mniejsze i sięgną 75 km/h.

W środę na południu i wschodzie Polski spadnie śnieg. "Spodziewamy się, że przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 cm na wschodzie do 15 cm wysoko w górach, na Pogórzu Karpackim i Przedgórzu Sudeckim" - powiedziała Waliniowska.

Marianna Sasim z IMGW PIB poinformowała z kolei, że na Wybrzeżu i rzekach uchodzących do morza następuje wzrost stanu wody. Wytłumaczyła, że jest to wynik podwyższonego poziomu morza, jak również wpływ cofki - a więc sytuacji, kiedy woda wpływa do ujściowych odcinków rzek.

Jak przypomniała, we wtorek zostały wydane ostrzeżenia, że w ciągu najbliższej doby poziomy wody na Wybrzeżu wzrosną powyżej stanów alarmowych. Jest to związane z silnym wiatrem z 4 na 5 stycznia. "Zarówno na Wybrzeżu Wschodnim, jak i Zachodnim oraz w ujściowych odcinkach rzek uchodzących do Zalewu Szczecińskiego i rzek uchodzących do Zatoki Gdańskiej spodziewamy się wzrostu poziomu wody powyżej stanów alarmowych" - powiedziała. Następnie stany wody będą się obniżać. "Przypuszczamy, że już 6 (stycznia - przyp. PAP) wrócimy do strefy stanów wysokich, ale poniżej stanów ostrzegawczych" - mówiła Sasim.

Zaznaczyła, że spadki temperatury w najbliższych dniach spowodują, że w rzekach górskich - szczególnie dorzecza Wisły i prawobrzeżnych dopływach Wisły - spodziewany jest "intensywny rozwój zjawisk lodowych".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IMIGW, NAUKA, PAP, POGODA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »