Dyrektor Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, Jacques Diouf ogłosił najbliższą sobotę międzynarodowym dniem postu na świecie.
Ten 24-godzinny post solidarności z setkami milionów głodujących na świecie poprzedzi obrady Światowego Szczytu Bezpieczeństwa Żywnościowego, które odbędą się w dniach 16-18 listopada w Rzymie z udziałem ponad tysiąca delegatów ze 190 krajów. Przemówienie otwierające obrady wygłosi papież Benedykt XVI.
Informując o tym na konferencji prasowej w Rzymie Jacques Diouf powiedział też, że opublikowany w tych dniach raport FAO na temat stanu zaopatrzenia w żywność w najbiedniejszych krajach jest „orędziem nadziei”. Z raportu wynika bowiem, że już 15 krajów osiągnęło cel milenijny wytyczony do 2015 roku, a mianowicie zmniejszenie o połowę liczby głodujących. Mimo iż liczba głodujących na świecie jest rekordowo wysoka i wynosi 1,02 miliarda osób, w 31 spośród 79 obserwowanych państw zaobserwowano znaczny spadek niedożywienia. - Walkę z głodem możemy wygrać wspólnymi działaniami krajów rozwijających się i wspólnoty międzynarodowej - powiedział dyrektor FAO.
Organizacje pomocy „Oxfam” i „ActionAid” zaapelowały do uczestników szczytu żywnościowego, aby skłonili rządy swoich krajów do przeznaczenia większej ilości środków na walkę z głodem na świecie. Fakt, że Benedykt XVI zechciał odwiedzić forum FAO to dobry znak, oświadczyli w Londynie i Brukseli przedstawiciele obu organizacji podkreślając, że sprawa walki z głodem „potrzebuje cudu modlitwy”.
Zdaniem wspomnianych organizacji wiele bogatych krajów stara się rozwiązywać problemy żywnościowe w Afryce stosując więcej nawozów i nowe techniki. To jednak nie rozwiązuje problemów strukturalnych, które prowadzą do tego, że ludzie głodują.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.