Na niespełna tydzień przed szczytem UE-Rosja w Sztokholmie Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą Rosję do przestrzegania wspólnych zasad w dziedzinie praw człowieka i bezpieczeństwa energetycznego.
Eurodeputowani podkreślili, że tegoroczna nagroda na rzecz wolności myśli im. Andrieja Sacharowa, którą PE przyznał rosyjskiemu stowarzyszeniu "Memoriał", ilustruje ich zastrzeżenia wobec "niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, zwiększonej kontroli państwa nad środkami masowego przekazu, niezdolności rosyjskiej policji i władz sądowniczych do ujęcia winnych zabójstw dziennikarzy i obrońców praw człowieka, stosowanych wobec opozycji środków represji, wybiórczego stosowania prawa przez władze oraz uczciwości wyborów".
PE potępił brutalne zabójstwo znanego obrońcy praw człowieka i ważnej postaci opozycji, zastrzelonego w Inguszetii Makszaripa Auszewa. Przyjmując poprawkę zgłoszoną przez eurodeputowanych PiS, PE ponowił apel do władz rosyjskich o odnalezienie i postawienie przed sądem zabójców wymienionych z nazwiska dziennikarzy: Natalii Estemirowej, Andrieja Kułagina, Zaremy Sadułajewej, Alika Dżabraiłowa, Makszaripa Auszewa, Stanisława Markiełowa, Anastazji Baburowej i Anny Politkowskiej.
Znalazł się też zapis wzywający Rosję do "zwalczania arbitralności, respektowania zasad państwa prawa i niewykorzystywania wymiaru sprawiedliwości do celów politycznych" w kontekście procesu byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego.
Ponadto PE odniósł się do nowej rosyjskiej strategii obronnej. "PE jest bardzo zaniepokojony konsekwencjami, jakie może mieć dla bezpieczeństwa międzynarodowego przyjęcie przez Dumę przedłożonych przez prezydenta Rosji poprawek do ustawy w sprawie obrony, w których stwierdza się, że Rosja może użyć sił wojskowych w operacjach poza granicami (...)" - głosi rezolucja. Zdaniem eurodeputowanych zapowiedź ochrony obywateli rosyjskich poza Rosją jest "wyjątkowo kontrowersyjna", zważywszy, że Rosja wydaje paszporty na obszarach "zamrożonych konfliktów" oraz na ukraińskim Krymie.
Z przyjęcia tych zapisów, których nie było w pierwotnym projekcie, cieszył się europoseł PiS Konrad Szymański. "Zdecydowanie poprawiliśmy brzmienie tej rezolucji (...). Rosja od dawna prowadzi politykę rozdawnictwa paszportów na przygranicznych terenach konfliktowych: w Naddniestrzu, Osetii, Abchazji czy na Krymie. Wprowadzenie zasady użycia sił zbrojnych poza granicami w celu obrony obywateli rosyjskich jest pretekstem do potencjalnych nowych wojen na granicach rosyjskich. To bardzo ważne, by Unia o tym mówiła podczas szczytu UE-Rosja" - powiedział.
Ponadto w rezolucji PE wezwał do podpisania przez UE i Rosję porozumienia o ustanowieniu mechanizmu wczesnego ostrzegania w zakresie bezpieczeństwa energetycznego obejmującego wzajemne powiadamianie i konsultacje. Zaapelował też do szwedzkiego przewodnictwa i Komisji Europejskiej o współpracę z władzami Rosji, Gazpromem, władzami Ukrainy i spółką Naftohaz, aby uniknąć ponownych przerw w dostawach gazu do UE. Eurodeputowani zwrócili uwagę, że decyzja Rosji o wycofaniu podpisu z Traktatu Karty Energetycznej dodatkowo komplikuje stosunki z Rosją jako dostawcą surowców i wywołuje obawy co do toczącego się dialogu energetycznego i przyszłego rozwoju sytuacji.
PE opowiedział się w rezolucji za przyjęciem Rosji do WTO, o ile usunięte zostaną przeszkody po stronie rosyjskiej, takie jak cła eksportowe, opłaty kolejowe za tranzyt towarów przez Rosję, opłaty drogowe od pojazdów ciężarowych i ograniczenia w imporcie mięsa, mleka i produktów roślinnych.
Ponadto zaapelował po raz kolejny o to, by misja obserwacyjna UE wysłana po wojnie gruzińsko-rosyjskiej miała niczym nieutrudniony wstęp na teren Abchazji i Osetii Południowej, którego do tej pory jej odmawiano.
Jednodniowy szczyt UE-Rosja odbędzie się w przyszłą środę w Sztokholmie.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.