Wczoraj w Szczecinie polscy i niemieccy katolicy oddali hołd kapłanom przeciwnikom reżimu hitlerowskiego zamordowanym przez hitlerowców przed 65 laty. Mszy św. w intencji pomordowanych w kościele św. Jana Chrzciciela przewodniczyli kard. Georg Sterzinsky oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Arcybiskup Berlina wezwał do zachowania pamięci o ofiarach hitleryzmu.
Wśród zamordowanych byli trzej niemieccy księża Herbert Simoleit, Friedrich Lorenz i prałat Carl Lampert, którzy w czasie wojny pracowali w parafii św. Jana Chrzciciela, jedynym katolickim kościele w przedwojennym Szczecinie. Oprócz nich ofiarami hitlerowskiej operacji tzw. "Fall Stettin" było pięciu żołnierzy i trzy osoby cywilne. Zostali oni straceni w więzieniu w Halle (Saale) za „rozkład sił zbrojnych“ i „wspieranie wroga”.
Kard. Sterzinsky podkreślił, że w przypadku "Fall Stettin" dotychczas nie wyjaśniono wszystkich szczegółów. „Bezsporne jest jednak to, że nazistom nie chodziło o jednostkowe losy ludzkie, lecz walkę z Kościołem. Naziści wiedzieli, że kto wierzy w słowa Jezusa o Królestwie Bożym, ten nie pójdzie za wojenną propagandą Hitlera i rasistowską ideologią” – powiedział arcybiskup Berlina nawiązując do słów jednego z członków składu sędziowskiego, który wówczas wydał wyrok śmierci. Niemiecki hierarcha podkreślił, że zawsze, gdy przyjeżdża do Polski i widzi pamiątki po działaniach Niemców w czasie II wojny to jest mu wstyd i prosi o wybaczenie.
Abp Andrzej Dzięga wezwał do wyciągania nauki ze wspólnej historii, aby „nigdy Polacy przed Niemcami i Niemcy przed Polakami nie musieli się kłaniać“.
"W intencji kapłanów w rocznicę ich męczeńskiej śmierci msze święte odprawiane są od 15 lat" – przypomniał ks. prałat Aleksander Ziejewski, kustosz bazyliki i proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela.
Po mszy, biskupi złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą niemieckim kapłanom i odmówili modlitwę wspólnie z wiernymi przy stojącym obok kościoła pomniku „Ofiar II wojny światowej”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.