W środę rozpocznie się w Łodzi 11. Explorers Festival, który będzie poświęcony pamięci zmarłego w maju br. łódzkiego alpinisty i himalaisty Krzysztofa Pankiewicza. W czasie festiwalu nie zabraknie również wspomnień o najwybitniejszym polskim himalaiście Jerzym Kukuczce.
Podczas pięciodniowej imprezy "najwięksi odkrywcy i zdobywcy" otrzymają tradycyjne "Explorery". Dla twórców filmów poświęconych sportom ekstremalnym przygotowano nagrody "Camera Extreme".
Do Łodzi przyjadą m.in. Wiktor Bojarski (Rosja), Keizo Funatsu (Japonia), Geoffrey Komers (Wielka Brytania) i William Steuer (USA) - uczestnicy legendarnej międzynarodowej wyprawy TransAntarctica 1989, podczas której po raz pierwszy trawersowano Antarktydę bez wsparcia z zewnątrz.
Po raz czwarty w trakcie Explorers Festival zostanie zorganizowana "Wielka Lekcja Geografii", w której wezmą udział uczniowie ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Najlepsza otrzyma ufundowaną przez prezesa TVP nagrodę w wysokości 5 tys. zł.
20 listopada w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego polscy i zagraniczni goście poprowadzą cykl wykładów pt. "Ameryka Północna". Tego samego dnia wyłącznie dla uczestników "Wielkiej Lekcji Geografii" odbędzie się projekcja trójwymiarowego filmu pt. "Pod taflą oceanu".
Tegoroczna "lekcja" zakończy się testem na najlepszego młodego geografa. Przeprowadzi go profesor Krzysztof Kożuchowski z Instytutu Nauk o Ziemi UŁ.
Podczas festiwalu odbędą się też m.in. trzy koncerty dedykowane Krzysztofowi Pankiewiczowi. Wystąpią w nich m.in. Wojciech Hoffmann, Anthimos - Skowron United, Ryszard Sygitowicz i Jacek Królik. Koncerty będą ilustrowane filmami.
Festiwal rozpocznie się w środę o godz. 18.15 a zakończy w niedzielę. Szczegółowe informacje o imprezach festiwalowych znajdują się na stronie www.festiwalgor.pl.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.