Zbliża się 70. rocznica śmierci bp. Józefa Nathana. Uroczystości odbędą się w Branicach.
W niedzielę 5 lutego o 10.30 w kościele Świętej Rodziny w Branicach zostanie odprawiona Msza św. w 70. rocznicę śmierci i pogrzebu bp. Józefa Marcina Nathana.
Podczas uroczystości bp. Andrzejowi Czai zostanie przekazana prośba o rozpoczęcie na szczeblu diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego bp. Nathana.
Dotąd prośba została podpisana przez ponad 10 tys. wiernych diecezji opolskiej i gliwickiej, a akcja zbierania podpisów została przedłużona do końca stycznia br.
Listy z podpisami można przesyłać na adres kurii diecezjalnej (ul. Książąt Opolskich 19, 45-005 Opole) lub Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża (ekretariat@wydawnictwo.opole.pl ; ul. Katedralna 8A, 45-007 Opole)
Inicjatywę zbierania podpisów zapoczątkowali: ks. Alojzy Nowak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Branicach, Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitali neuropsychiatrycznych w Opolu i Branicach, oraz ks. Waldemar Klinger, dyrektor Wydawnictwa Świętego Krzyża w Opolu. Należą oni do grona osób od wielu lat zainspirowanych świadectwem życia bp. Józefa Nathana (1867–1947), który przez ponad pół wieku związany był z Branicami. To tu wybudował potężne „Miasteczko miłosierdzia”.
Po II wojnie światowej, w grudniu 1946 r. bp Nathan został wypędzony do Czechosłowacji i odsunięty od dzieła, któremu oddał życie. Zmarł 30 stycznia 1947 roku w opawskim klasztorze Córek Miłości Bożej.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 lutego 1947 r. w Opawie. Przewodniczył im bp Stanisław Zela, sufragan ołomuniecki. 8 listopada 2014 r. trumna na z prochami biskupa została sprowadzona do Branic i złożona w sarkofagu w kościele Świętej Rodziny. Nad sarkofagiem zawieszona jest pamiątkowa tablica przypominająca m.in. zawołanie biskupie zmarłego kapłana: „Miłość Chrystusa przynagla nas”.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.