„Proces pokojowy w Sudanie jest w punkcie krytycznym, a osiągniętemu w 2005 r. porozumieniu pokojowemu (Comprehensive Peace Agreement) między Północą a Południem kraju grozi załamanie”.
Taką dramatyczną diagnozę sytuacji zawiera komunikat ze zgromadzenia ogólnego Sudańskiego Forum Ekumenicznego, które odbyło się 9-14 listopada w Dżubie, stolicy autonomicznej republiki Sudanu Południowego. W forum obok chrześcijan sudańskich zrzeszonych w krajowej Radzie Kościołów, do której obok protestantów należą też katolicy, biorą udział kościelni przedstawiciele z różnych stron świata.
Nasilają się tarcia etniczne i przemoc w Południowym Sudanie, rebeliancka Armia Oporu Pana wciąż atakuje, konflikt w Darfurze nie wygasa – zwracają uwagę uczestnicy spotkania. Wzywają rząd jedności narodowej w Chartumie i władze autonomiczne w Dżubie, by dopełniły obowiązku ochrony swych obywateli i oddały w ręce sprawiedliwości odpowiedzialnych za te akty. Wyrażają zaniepokojenie brakiem przygotowań i konsultacji przed planowanymi za pięć miesięcy wyborami, jak też niską dotychczas liczbą osób zarejestrowanych do głosowania. Nawiązują też do referendum, które w 2012 r. ma ostatecznie zadecydować o niepodległości Południowego Sudanu. Niezależnie od jego wyników konieczne jest wprowadzenie w życie porozumień zapewniających pokój. Jeśli zostanie utrzymana jedność Sudanu, trzeba podjąć kwestie tożsamości narodowej oraz podziału władzy i bogactw. W razie definitywnego podziału należy ustalić status południowych Sudańczyków oraz Kościołów chrześcijańskich na Północy, jak też zapewnić przyjazne relacje między obu nowymi państwami.
Komunikat kończy się apelem do wspólnoty międzynarodowej jako gwaranta sudańskiego porozumienia pokojowego o zapewnienie jego realizacji. W imieniu uczestników dokument podpisali: katolicki biskup Kevin Dowling z RPA, który przewodniczy Sudańskiemu Forum Ekumenicznemu, i sekretarz generalny krajowej Rady Kościołów, pastor baptystów Ramadan Chan Liol.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.