Fakultety kościelne i uniwersytety katolickie pełnią niezastąpioną rolę w Kościele i społeczeństwie. Benedykt XVI zwrócił na to uwagę, spotykając się z profesorami rzymskich uczelni papieskich i uczestnikami zgromadzenia ogólnego Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC).
Papież przypomniał, że w Deklaracji o wychowaniu chrześcijańskim Gravissimum educationis Sobór Watykański II zaleca tworzenie uniwersytetów i fakultetów katolickich. Mają one być równomiernie rozmieszczone w różnych częściach świata i odznaczać się rzetelnością nauczania. Zachęta Soboru znalazła w Kościele szerokie echo. Dziś jest ponad 1.300 uniwersytetów katolickich i ok. 400 fakultetów kościelnych na wszystkich kontynentach. Wiele z nich powstało w ostatnich dziesięcioleciach. Ojciec Święty nawiązał do promulgowanej 15 kwietnia 1979 r., konstytucji apostolskiej Jana Pawła II Sapientia christiana o uczelniach katolickich. Dokument ten wskazuje konieczność zgłębiania prawdy objawionej i zaleca kontakty z innymi dziedzinami nauki celem owocnego dialogu i wnoszenia wkładu w misję Kościoła na świecie. Nadal zachowuje on aktualność.
„W dzisiejszym społeczeństwie, gdzie wiedza staje się coraz bardziej specjalistyczna i branżowa, ale jest głęboko naznaczona relatywizmem, jeszcze bardziej trzeba otworzyć się na «mądrość» pochodzącą z Ewangelii – powiedział Benedykt XVI. Człowiek bowiem nie może zrozumieć w pełni siebie samego i świata bez Chrystusa. Tylko On wyjaśnia jego prawdziwą godność, jego powołanie, jego ostateczne przeznaczenie i otwiera serce na trwałą nadzieję. Dla wszystkich: wykładowców i studentów ważne jest nie tracić nigdy z oczu celu naszych dążeń – stawania się narzędziem głoszenia Ewangelii. Lata wyższych studiów kościelnych można porównać do doświadczenia, jakie apostołowie przeżyli z Jezusem. Będąc z Nim poznali prawdę, by stać się wszędzie jej głosicielami. Należy też pamiętać, że studiowania dyscyplin religijnych nie można nigdy oddzielać od modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, kontemplacji, jak przypomniałem w niedawnych katechezach o średniowiecznej teologii monastycznej. W przeciwnym razie refleksji nad boskimi tajemnicami zagraża, że stanie się pustym ćwiczeniem intelektualnym” – mówił Papież.
Benedykt XVI wspomniał też 60-lecie zatwierdzenia statutu Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC). Powstała ona w 1924 r. z inicjatywy grupy rektorów i w ćwierć wieku później została uznana przez Stolicę Apostolską. W Rzymie trwa od 16 do 20 listopada jej zgromadzenie ogólne. Głównym tematem jest rola uniwersytetów katolickich w społeczeństwie ponowoczesnym. Rozważane są również kwestie szczegółowe, jak dialog kultur i religii, chrześcijańska tradycja intelektualna czy odpowiedzialność uczelni katolickich za sferę społeczną i polityczną.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.