Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew z małżonką Swietłaną odwiedził 20 listopada patriarchę moskiewskiego i Wszechrusi Cyryla w jego moskiewskiej rezydencji i złożył mu życzenia z okazji jego 63. urodzin.
„Bardzo się cieszę, że mogę osobiście wyrazić swój szacunek Waszej Świątobliwości. Życzę Wam zdrowia i sił duchowych w tej bardzo trudnej misji, jaką pełnicie jako zwierzchnik Rosyjskiego kościoła Prawosławnego” – powiedział szef państwa. Następnie wręczył solenizantowi niewielki obraz przedstawiający klasztor Nowe Jeruzalem (prezydent i patriarcha są współprzewodniczącymi rady opiekuńczej Fundacji Odbudowy tego monasteru). Swietłana Miedwiediewa obdarowała głowę Kościoła bukietem bordowych róż.
Dziękując za wizytę, życzenia i podarunki patriarcha przyznał, że w Kościele prawosławnym niezbyt jest rozpowszechniony zwyczaj obchodzenia dnia urodzin, ale w życiu świeckim jest to czymś zwyczajnym. „Cieszę się, że wśród osobistości świeckich mam okazję spotkać przede wszystkim pana” – mówił dalej solenizant. Podziękował prezydentowi za „szlachetne prace” i „za ten szczebel stosunków państwowo-kościelnych, jaki dzisiaj istnieje w kraju”.
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zwrócił uwagę, że możliwość spotykania się z prezydentem, wspólnych przemyśleń i omawiania różnych problemów „ma wielkie znaczenie, aby Rosja rzeczywiście stawała się krajem współczesnym, zachowując przy tym swą duchowość, kulturę, wierność najwyższym ideałom moralnym”.
Rezydencję patriarszą zdobią w tych dniach kosze kwiatów, głównie białych róż.
Obecny patriarcha urodził się jako Władimir Gundiajew 20 listopada 1946 w ówczesnym Leningradzie (dzisiejszym Sankt-Petersburgu). Kształcił się w seminarium i akademii duchownej w rodzinnym mieście, w której później przez wiele lat pracował jako wykładowca i inspektor. Święcenia diakonatu przyjął 7 kwietnia 1969, a prezbiteratu (kapłaństwa) – 1 czerwca tegoż roku. W latach 1971-74 reprezentował swój Kościół w Światowej Radzie Kościołów, następnie był rektorem swej dawnej akademii.
14 marca 1976 został wyświęcony na biskupa wyborskiego, pomocniczego dla metropolity leningradzkiego. W rok później Święty Synod RKP nadał mu honorową godność arcybiskupa a w 1984 powierzył mu kierowanie eparchią (diecezją) smoleńską. Od 1991 nosił tytuł metropolity smoleńsko-kaliningradzkiego. W latach 1989-2009 był przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Stosunków (od 2000 – Kontaktów) Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, z którego uczynił prężny organizm, narzędzie szerzenia wpływów RKP zarówno w kraju, jak i na świecie. W tym charakterze wiele jeździł po świecie, m.in. organizując, zakładając i święcąc nowe placówki swego Kościoła w różnych krajach. Pod koniec marca 2004 odwiedził – nie po raz pierwszy zresztą – Polskę, gdzie Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie nadała mu tytuł doktora honoris causa.
Po śmierci 5 grudnia 2008 patriarchy Aleksego II na Soborze Lokalnym RKP został wybrany 27 stycznia br. jego następcą, 16. patriarchą moskiewskim i Wszechrusi. Urząd objął 1 lutego.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.