Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew z małżonką Swietłaną odwiedził 20 listopada patriarchę moskiewskiego i Wszechrusi Cyryla w jego moskiewskiej rezydencji i złożył mu życzenia z okazji jego 63. urodzin.
„Bardzo się cieszę, że mogę osobiście wyrazić swój szacunek Waszej Świątobliwości. Życzę Wam zdrowia i sił duchowych w tej bardzo trudnej misji, jaką pełnicie jako zwierzchnik Rosyjskiego kościoła Prawosławnego” – powiedział szef państwa. Następnie wręczył solenizantowi niewielki obraz przedstawiający klasztor Nowe Jeruzalem (prezydent i patriarcha są współprzewodniczącymi rady opiekuńczej Fundacji Odbudowy tego monasteru). Swietłana Miedwiediewa obdarowała głowę Kościoła bukietem bordowych róż.
Dziękując za wizytę, życzenia i podarunki patriarcha przyznał, że w Kościele prawosławnym niezbyt jest rozpowszechniony zwyczaj obchodzenia dnia urodzin, ale w życiu świeckim jest to czymś zwyczajnym. „Cieszę się, że wśród osobistości świeckich mam okazję spotkać przede wszystkim pana” – mówił dalej solenizant. Podziękował prezydentowi za „szlachetne prace” i „za ten szczebel stosunków państwowo-kościelnych, jaki dzisiaj istnieje w kraju”.
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zwrócił uwagę, że możliwość spotykania się z prezydentem, wspólnych przemyśleń i omawiania różnych problemów „ma wielkie znaczenie, aby Rosja rzeczywiście stawała się krajem współczesnym, zachowując przy tym swą duchowość, kulturę, wierność najwyższym ideałom moralnym”.
Rezydencję patriarszą zdobią w tych dniach kosze kwiatów, głównie białych róż.
Obecny patriarcha urodził się jako Władimir Gundiajew 20 listopada 1946 w ówczesnym Leningradzie (dzisiejszym Sankt-Petersburgu). Kształcił się w seminarium i akademii duchownej w rodzinnym mieście, w której później przez wiele lat pracował jako wykładowca i inspektor. Święcenia diakonatu przyjął 7 kwietnia 1969, a prezbiteratu (kapłaństwa) – 1 czerwca tegoż roku. W latach 1971-74 reprezentował swój Kościół w Światowej Radzie Kościołów, następnie był rektorem swej dawnej akademii.
14 marca 1976 został wyświęcony na biskupa wyborskiego, pomocniczego dla metropolity leningradzkiego. W rok później Święty Synod RKP nadał mu honorową godność arcybiskupa a w 1984 powierzył mu kierowanie eparchią (diecezją) smoleńską. Od 1991 nosił tytuł metropolity smoleńsko-kaliningradzkiego. W latach 1989-2009 był przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Stosunków (od 2000 – Kontaktów) Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, z którego uczynił prężny organizm, narzędzie szerzenia wpływów RKP zarówno w kraju, jak i na świecie. W tym charakterze wiele jeździł po świecie, m.in. organizując, zakładając i święcąc nowe placówki swego Kościoła w różnych krajach. Pod koniec marca 2004 odwiedził – nie po raz pierwszy zresztą – Polskę, gdzie Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie nadała mu tytuł doktora honoris causa.
Po śmierci 5 grudnia 2008 patriarchy Aleksego II na Soborze Lokalnym RKP został wybrany 27 stycznia br. jego następcą, 16. patriarchą moskiewskim i Wszechrusi. Urząd objął 1 lutego.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.