Film "Amerykanin w PRL", wyreżyserowany przez Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego, otrzymał główną nagrodę XV Ogólnopolskiego Niezależnego Przeglądu Form Dokumentalnych Nurt 2009, który wczoraj zakończył się w Kielcach.
Dokument został ogłoszony Wydarzeniem Nurtu - otrzymał główną nagrodę prezesa TVP. Jury doceniło obraz za "wyrafinowany i przenikliwy opis wizyty Roberta Kennedy'ego w PRL-u, odkrywczo pokazujący zderzenie dwóch światów". Film przedstawia działania służb specjalnych Polski Ludowej, na przykładzie wizyty w Polsce Kennedy'ego w 1964 roku.
Obraz otrzymał także nagrodę specjalną prezesa Polskiego Radia Kielce za "artyzm dźwięku w formie dokumentalnej".
Autorzy filmu, dziękując za nagrodę, mówili m.in., że cieszą się, iż udało im się przypomnieć klimaty z połowy lat 60. ubiegłego wieku - na przykładzie wizyty Kennedy'ego pokazać w Polsce atmosferę tęsknoty za wolnością i wyidealizowaną Ameryką, a jednocześnie pokazać działalność totalitarnego reżimu.
Komisja artystyczna przyznała jedno wyróżnienie, dla filmu "Ziemia obiecana" Jarosława Mańki, przedstawiającego losy wietnamskich emigrantów, inwigilowanych przez wietnamskie służby specjalne za zgodą polskich władz. Film doceniono za "dostrzeżenie dramatycznej sytuacji wietnamskich imigrantów w Polsce".
Nagrodę publiczności, ufundowaną przez prezydenta Kielc, otrzymał film "Dowódca Edelman" w reżyserii Artura Więcka, prezentujący sylwetkę legendarnego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Na film zagłosowało 90 proc. widzów. Więcek odbierając nagrodę podkreślał, że Marek Edelman ucieszyłby się, że tak wielu młodym ludziom (widzami festiwalu byli głównie studenci i licealiści) podobał się ten film.
Z kolei - za "odważne ukazanie ascezy, jako formy życia" - nagrodę specjalną marszałka województwa świętokrzyskiego otrzymał film "Pasja" w reżyserii Dagmary Szymury-Szymańskiej. Obraz jest zapisem bytowania i refleksji Józefa Żarnowieckiego - pustelnika z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Studenckie Koło Naukowe Przyjaciół Teatru i Filmu przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego nagrodziło etiudę filmową pt. "Dłonie", wyreżyserowaną przez Macieja Jurewicza.
Dyrektor artystyczny Nurtu Krzysztof Miklaszewski uhonorował nagrodą specjalną film "Rytm życia" nieżyjącego reżysera Grzegorza Skurskiego. Kieleckie Kino "Moskwa" swoją nagrodę przyznało filmowi "Nie święci garnki lepią" Edyty Ruszkowskiej.
Od poniedziałku podczas dziewięciu konkursowych pokazów tematycznych, publiczność obejrzała 44 zakwalifikowane do przeglądu filmy, spośród 147 zgłoszonych. Organizatorem Nurtu jest Kieleckie Centrum Kultury.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.