"Amerykanin w PRL" wydarzeniem Nurtu 2009

Film "Amerykanin w PRL", wyreżyserowany przez Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego, otrzymał główną nagrodę XV Ogólnopolskiego Niezależnego Przeglądu Form Dokumentalnych Nurt 2009, który wczoraj zakończył się w Kielcach.

Dokument został ogłoszony Wydarzeniem Nurtu - otrzymał główną nagrodę prezesa TVP. Jury doceniło obraz za "wyrafinowany i przenikliwy opis wizyty Roberta Kennedy'ego w PRL-u, odkrywczo pokazujący zderzenie dwóch światów". Film przedstawia działania służb specjalnych Polski Ludowej, na przykładzie wizyty w Polsce Kennedy'ego w 1964 roku.

Obraz otrzymał także nagrodę specjalną prezesa Polskiego Radia Kielce za "artyzm dźwięku w formie dokumentalnej".

Autorzy filmu, dziękując za nagrodę, mówili m.in., że cieszą się, iż udało im się przypomnieć klimaty z połowy lat 60. ubiegłego wieku - na przykładzie wizyty Kennedy'ego pokazać w Polsce atmosferę tęsknoty za wolnością i wyidealizowaną Ameryką, a jednocześnie pokazać działalność totalitarnego reżimu.

Komisja artystyczna przyznała jedno wyróżnienie, dla filmu "Ziemia obiecana" Jarosława Mańki, przedstawiającego losy wietnamskich emigrantów, inwigilowanych przez wietnamskie służby specjalne za zgodą polskich władz. Film doceniono za "dostrzeżenie dramatycznej sytuacji wietnamskich imigrantów w Polsce".

Nagrodę publiczności, ufundowaną przez prezydenta Kielc, otrzymał film "Dowódca Edelman" w reżyserii Artura Więcka, prezentujący sylwetkę legendarnego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Na film zagłosowało 90 proc. widzów. Więcek odbierając nagrodę podkreślał, że Marek Edelman ucieszyłby się, że tak wielu młodym ludziom (widzami festiwalu byli głównie studenci i licealiści) podobał się ten film.

Z kolei - za "odważne ukazanie ascezy, jako formy życia" - nagrodę specjalną marszałka województwa świętokrzyskiego otrzymał film "Pasja" w reżyserii Dagmary Szymury-Szymańskiej. Obraz jest zapisem bytowania i refleksji Józefa Żarnowieckiego - pustelnika z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Studenckie Koło Naukowe Przyjaciół Teatru i Filmu przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego nagrodziło etiudę filmową pt. "Dłonie", wyreżyserowaną przez Macieja Jurewicza.

Dyrektor artystyczny Nurtu Krzysztof Miklaszewski uhonorował nagrodą specjalną film "Rytm życia" nieżyjącego reżysera Grzegorza Skurskiego. Kieleckie Kino "Moskwa" swoją nagrodę przyznało filmowi "Nie święci garnki lepią" Edyty Ruszkowskiej.

Od poniedziałku podczas dziewięciu konkursowych pokazów tematycznych, publiczność obejrzała 44 zakwalifikowane do przeglądu filmy, spośród 147 zgłoszonych. Organizatorem Nurtu jest Kieleckie Centrum Kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Niedziela
  wieczór
  0°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  3°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »