Ejżeż ty, zażywny huncwocie!

"Sztuka dell'arte, antycellulitisowe legginsy z lycry, pur,e z ratatui i półtrzecia kieliszka cabernet - to niektóre ortograficzne pułapki tegorocznego Ogólnopolskiego Dyktanda, napisanego w niedzielę w Katowicach przez ponad tysiąc osób.

Poniżej przedstawiamy pełny tekst dyktanda, autorstwa profesorów Jerzego Bralczyka i Andrzeja Markowskiego.

- Hej, hop, panie lelum polelum, rusz no że się!- Ejżeż ty, zażywny huncwocie przechero, czegóż to sobie winszujesz? - Chcę li tylko, byśmy jakowąś sztukę dell'arte odegrali. - Kiedym nieruchawy w tym niby-pancerzu - Złóż otóż kontusz tuż obok, bo przyprószony on gdzieniegdzie z rzadka ciemnooliwkowymi cętkami, i włóżże te czerwono pręgowane wzdłuż antycellulitisowe legginsy z lycry. - Oj, to raczej za pewne przyjąć by trzeba, że hajdamackie hajdawery byłyby lepsze - Lecz skądże ten miszmasz w twej ekstraeleganckiej zazwyczaj postaci? - Bom poniekąd zamierzył odchudzić się co nieco. Zarzuciłem fondue z mozzarelli i gorgonzoli, oryginalne sushi, purée z ratatui, a zwłaszcza kogel-mogel i rachatłukum - i nic. Nie pomogła niskokaloryczna dieta ekspres ani inne hocki-klocki. - Boś zapewne pił co dzień półtrzecia kieliszka cabernet, a może nawet półczwartej szklaneczki beaujolais? - Alem nie do syta jadł i pijał - Lecz cud-dieta nie pomoże, jeśli się nie ochędożysz - Potrzebneż mi to ochędóstwo? - Ani chybi, panie bracie. Zmień menu i strój, zastosuj feng shui, a poprawisz image swój!".

***

Dialog, będący tekstem dyktanda, odczytali jego autorzy - profesorowie Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski. Prace oceni trzyosobowe jury, któremu przewodzi prof. Walery Pisarek.

Wyniki będą znane późnym popołudniem. Zwycięzca - oprócz tytułu Mistrza Polskie Ortografii - otrzyma 30 tys. zł. Wcześniej okaże się, kto był najlepszy wśród gości specjalnych, którymi są w tym roku prezydenci dziewięciu miast.

Największą wesołość uczestników imprezy wzbudziło zdanie: "złóż otóż kontusz tuż obok, bo przyprószony on gdzieniegdzie z rzadka ciemnooliwkowymi cętkami, i włóżże te czerwono pręgowane wzdłuż antycellulitisowe legginsy z lycry".

Miłośnicy ortografii zmagali się też z pisownią takich zwrotów jak "fondue z mozzarelli i gorgonzoli, oryginalne sushi, puree z ratatui, a zwłaszcza kogel-mogel i rachatłukum".

Organizowane od 1987 r. w Katowicach Ogólnopolskie Dyktando to najstarsza i największa w Polsce popularna impreza promująca kulturę języka polskiego. Dotychczas napisało je ponad 51 tys. osób.

W tym roku po raz pierwszy w zabawie wzięli udział internauci - za pośrednictwem radia i komunikatora internetowego Gadu-Gadu. Odczytywanie tekstu dyktanda było też transmitowane w radiu i telewizji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »