Wojna zaczyna się w ludzkim sercu

- Wojna zaczyna się w ludzkim sercu i dlatego wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za strzeżenie pokoju - powiedział papież Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty nawiązał w swojej homilii do pierwszego czytania wczorajszej i dzisiejszej liturgii, opisującego zakończenie potopu i przymierze Boga z Noem.

Franciszek podkreślił, że przymierze, jakie Bóg zawiera ze swoim ludem jest mocne, ale przyjmujemy je słabo. Bóg zawiera z nami pokój, ale nie łatwo jest strzec pokoju. To praca dnia powszedniego, gdyż w naszym wnętrzu jest stale obecny grzech pierworodny. TŁUMACZENIE: 
„W dzisiejszym świecie przelewana jest krew. Dzisiaj świat jest w stanie wojny. Umiera wielu braci i sióstr, również ludzie niewinni, bo wielcy, możni chcą kawałek ziemi, chcą trochę więcej władzy albo zysku pochodzącego z handlu bronią.” 

Ojciec Święty zauważył, że Słowo Pana jest jasne: „Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie; upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego o życie brata”. 

 

TŁUMACZENIE: 
„Także nam, którym zdaje się, że żyjemy w pokoju Bóg wystawi rachunek za krew naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu wojny.” 

Papież zadał pytanie, jaki wkład wnosimy w strzeżenie pokoju. Zaznaczył, że zarówno modlitwa jak i nasze działania na rzecz pokoju nie są formalnością. Jednocześnie przypomniał, że wojna zaczyna się w ludzkim sercu, w rodzinach, między przyjaciółmi rozszerzając się następnie na cały świat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • JAWA25
  16.02.2017 17:03
  jak Hitler czy Stalin na nas napadł to jesteśmy współwinni bo "wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za strzeżenie pokoju"? i jeszcze "w naszym wnętrzu jest stale obecny grzech pierworodny" czyli chrzest go nie zmywa? "" Wg greckich Ojców Kościoła wina nie może być dziedziczona http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/cti_documents/rc_con_cfaith_doc_20070419_un-baptised-infants_pl.pdf s.7
 • mee...
  16.02.2017 20:07
  W sieci trudno jest znalesc potwierdzenie, musialbym wrocic bezposrednio do tekstow, tym bardziej, ze na Slowo Boga, wyskakuje...Hugo. Jakolwiek, nie ulega najmniejszej watpliwosci, ze walka dobra ze zlem, toczy sie o dusze, nie serce. Czlowiek bez ciala jest dusza, wiedza o tym ci co wyszli z ciala...wiedza tez ci co widzieli swa dusze, jej stan, pozatym jakiez, to zaslug mialby miec czlowiek gdyby nie mial odpowiedniej duszy. Takie przymioty, jak dobroc, spokoj, stawanie w obronie poszkodowanego, nie przywiazywanie wagi do swiata czy nie gloryfikowanie ludzi, ze wzgledu na pozycje - wynikaja z duszy...i nawet gdy sie gniewny czy psioczymy, to w duszy sie smiejemy. Trzeba tez sobie uswiadomic, ze nie ma sobie dusz takich samych. Dlatego walka zwodziciela o zdobycie duszy, odbywa sie w sercu, bo szatan do duszy nie ma dostepu, jak tylko przez serce. Dlatego wspolczesni faryzeusze obciazaja wam serca, kamieniami nie do udzwigniecia i tym sposobem docieraja do dusz...
 • Gość
  16.02.2017 20:28
  W ramach tego pokoju, miłosierdzia, synodalności i kolegialności Franciszek właśnie zesłał kard.Burke'a na wyspę Guam. Donosi Polonia Christiana.
 • mee...
  16.02.2017 20:36
  Izajasz 42 ( Bible.is ) Oto slugi moj, spogladac bede na nim, wybrany moj, ktorego sobie upodobala dusza moja.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  2°C Środa
  wieczór
  -1°C Czwartek
  noc
  -1°C Czwartek
  rano
  3°C Czwartek
  dzień
  wiecej »